دکوراسیون داخلی چیست؟ لوازم دکوری برای دکوراسیون منزل

تاثیر لوازم دکوری در دکوراسیون داخلی

سرفصل‌ها

استفاده از لوازم دکوری در دکوراسیون داخلی و نحوه چیدمان آن‌ها در فضا از پایه‌های علم دکوراسیون داخلی است. اجزای داخلی فضای منزل باید با یکدیگر هماهنگ باشد و در فضای درست خود قرار بگیرند. در این مقاله قصد داریم به معرفی المان‌های تاثیر گذار در زیبایی دکوراسیون داخلی بپردازیم. همچنین جهت خرید و سفارش لوازم دکوراتیو ساخته شده با تکنولوژی پرینترهای سه بعدی می‌توانید از صفحه فروشگاهی ژئومارس دیدن کنید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون در لغت به معنای چیدمان، آراستن و مرتب کردن است. هنگامی که در مورد دکوراسیون داخلی صحبت می‌شود، منظور نحوه چیدمان و انتخاب لوازم آن است. این لوازم شامل لوازم آشپزخانه، پذیرایی و نشیمن، اتاق خواب‌ها، حمام و سرویس بهداشتی است.

طراحی دکوراسیون داخلی با هدف ایجاد فضایی زیباتر، دل انگیزتر و سالم‌تر انجام می‌شود. هماهنگی بین اجزا، رنگ‌ها، لوازم دکوری چه در خانه‌های بزرگ و چه در دکوراسیون خانه‌های کوچک اهمیت زیادی دارد. بدین منظور برای خرید لوازم دکوری و وسایل منزل باید توجه کافی کنید تا بتوانید چیدمانی اصولی و درست برای خانه خود داشته باشید.

در ادامه به تاثیر هر یک از لوازم دکوراتیو در دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت و نیز به نکاتی در ارتباط با چیدمان وسایل دکوراتیو اشاره خواهیم کرد:

نقش مجسمه دکوری در دکوراسیون داخلی

استفاده از مجسمه‌ها در دکوراسیون داخلی در تمامی سبک‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. برای خرید مجسمه‌ها باید به سبک دکوراسیون داخلی، ابعاد فضای داخلی، کاربری فضا و … توجه داشت. مجسمه‌ها مانند هر المان تزئینی دیگری سبک خاص خود را دارند. در دکوراسیون سبک کلاسیک بیشتر از تندیس‌ها و پیکرتراشه‌های ارزشمند که فضای لوکسی ایجاد می‌کنند، استفاده می‌شود. اما در دکوراسیون مدرن بیشتر توجه به سمت مجسمه‌های تزئینی با سادگی و زیبایی منحصر به فرد است.

نقش مجسمه دکوری در دکوراسیون داخلی | خرید مجسمه تزئینی

برای خرید لوازم دکوری شیک و زیبا پرینت شده توسط پرینترهای سه بعدی می‌توانید از فروشگاه اینترنتی ژئومارس دیدن فرمایید.

نقش گلدان در دکوراسیون داخلی

گلدان‌ها از جمله وسایل دکوری هستند که در اکثر خانه‌ها می‌توان آن را یافت. گلدان‌ها برای تمام فضاها قابل استفاده هستند، به همین دلیل از پرطرفدارترین لوازم دکوری منزل به شمار می‌روند.

استفاده از گلدان برای روی میز جلو مبلی یکی از بهترین کاربردهای گلدان در دکوراسیون داخلی است. اما اگر میز جلو مبلی شما کوچک است، خرید گلدان را فراموش کنید؛ خرید گلدان برای میز جلو مبلی کوچک نه تنها فضای زیبایی ایجاد نمی‌کند بلکه مدام در جلوی دست و پا قرار می‌گیرد و مجبور می‌شوید آن را مداوم جابجا کنید. از گلدان‌های با ارتفاع متوسط بر روی میز جلو مبلی خود استفاده کنید. اگر علاقمند به خرید گلدان بلند یا بزرگ هستید، بهتر است آن را در کنج فضای نشیمن خود قرار دهید تا هم فضای نشیمن شما را پر کند و هم دست و پا گیر نباشد.

برای روی میز غذاخوری بهتر است از گلدان و گل‌های کوتاه استفاده کنید چرا که گلدان نباید اختلالی در ارتباط چشمی و صحبت کردن بین افراد حاضر بر پشت میز ناهار خوری ایجاد کند. همچنین بهتر است گلدان‌ها کوچک و باریک خریداری شوند تا فضای قرار گیری وسایل بر روی میز از بین نرود.

در دکوراسیون داخلی اتاق خواب بهتر است گلدان به نحوی قرار داده شود تا انسان به محض بیدار شدن آن را ببیند و چشم خود را به روی زیبایی بگشاید. در صورتی که فرد استفاده کننده از فضای اتاق خواب آلرژی ندارد، استفاده از گل‌های طبیعی زیبا در گلدان فراموش نشود.

بسیاری از افراد از تاثیر زیبایی گلدان در فضای سرویس بهداشتی و حمام بی‌خبرند. به دکوراسیون داخلی این فضا مانند فضاهای دیگر باید اهمیت داده شود. استفاده از گلدان‌های کوچک بر روی روشویی سرویس بهداشتی یا گلدان‌های بزرگ با گل دارای مقاومت خوب برای فضای حمام و سرویس بهداشتی پیشنهاد می‌شود.

نقش گلدان در دکوراسیون داخلی

نقش ساعت در دکوراسیون داخلی

استفاده از ساعت در فضای داخلی به خصوص ساعت‌های دیواری، نقش بسیار مهم در دیزاین و زیبایی دکوراسیون فضا دارد. مهم‌ترین نکته در نصب ساعت دیواری، انتخاب دیوار مناسب آن است. دیواری باید انتخاب شود که دید کاملی از تمام نقاط به آن نقطه وجود داشته باشد. ترکیب ساعت و آینه ایده خوبی برای بزرگ نشان دادن فضا و زیبایی بخشیدن به آن است.

یکی از بهترین فضاها برای نصب ساعت دیواری بالای شومینه است. از آن جایی که شومینه مطابق با استانداردهای طراحی داخلی در نقطه کانونی در نظر گرفته می‌شود، نصب ساعت در بالای آن نه تنها نمای شومینه را تکمیل می‌کند بلکه جلوه بیشتری به فضای می‌بخشد.

برای نصب ساعت دیواری بهترین ارتفاع از نظر بصری بین 50 تا 70 درصد بالایی دیوار است. اگر چه این درصد متناسب با ابعاد ساعت شما می‌تواند تغییر کند و در حالت کلی باید هم سطح با چشم یک فرد با قد متوسط نصب شود. اگر فضای منزل شما به صورتی بود که دو فضای مجزا داشتید و می‌خواستید برای این فضا ساعت خریداری کنید، می‌توانید از ساعت‌های سقفی یا دو طرفه استفاده کنید.

در هنگام خرید ساعت دیواری به فضای داخلی خود توجه کنید، تناسب رنگ و سبک طراحی ساعت با دکوراسیون داخلی باید وجود داشته باشد. همچنین متناسب با ابعاد دیوارتان اقدام به خرید کنید؛ به عنوان مثال خرید ساعت دیواری کوچک برای یک دیوار بزرگ و پهن منطقی نیست. برعکس آن برای دیوارهای کوچک به هیچ عنوان نباید ساعت دیواری بزرگ خرید.

نقش ساعت در دکوراسیون داخلی

نقش آباژور و فانوس های تزیینی در دکوراسیون داخلی

اگرچه با استفاده از لوسترها و چراغ‌ها می‌توان بخش قابل توجهی از نور مورد نیاز خانه را تامین کرد اما استفاده از آباژور مناسب نیز می‌تواند نقش موثری در این امر داشته باشد. همچنین خرید آباژور به عنوان یک المان تزئینی در زیبایی دکوراسیون داخلی شما نقش مهمی دارد.

پیدا کردن بهترین محل برای قرار دادن آباژور نقش بسیار مهمی در زیبایی فضای شما دارد. از آنجایی که آباژورها معمولا به عنوان نوعی نورپردازی مخفی در دکوراسیون استفاده می‌شوند، بهتر است در نقطه‌ای قرار داده شود که نقطه کانونی فضا باشد. آباژورها از نظر رنگ و سبک باید با فرش، مبلمان و رنگ دیوارها در تناسب باشند یا با ایجاد یک کنتراست رنگی به فضا روح ببخشند. از آباژور می‌توان در گوشه‌های اتاق پذیرایی و نشیمن، کنار مبل تک نفره، کنار تلویزیون اتاق نشیمن، روی میز کنار تخت خواب، کنار میز ناهارخوری و … استفاده کرد.

فانوس دکوری یکی دیگر از المان‌های تزئینی نوربخش است که می‌تواند نور فیزیکی و معنوی خوبی در فضای داخلی شما ایجاد کند. اگر در فضای خانه خود از یک کنسول استفاده می‌کنید، می‌توانید با قرار دادن فانوس‌های تزئینی زیبا، تغییر چشم گیری در آن فضا ایجاد کنید. همچنین از این فانوس‌های دکوری می‌توانید در سینی تزئینی که بر روی میز جلو مبلی خود قرار می‌دهید، استفاده کنید.

نقش آباژور و فانوس های تزیینی در دکوراسیون داخلی

چند توصیه درباره استفاده از لوازم دکوری در دکوراسیون داخلی

مهم نیست که شما برای روح بخشیدن به فضای خانه خود از چه لوازم دکوری استفاده می‌کنید؛ همخوانی وسایل دکوری در دکوراسیون داخلی اهمیت بیشتری دارد. از چیدمان اضافه و شلوغ در فضای خود دوری کنید. لوازم دکوری شیک و ساده می‌توانند تاثیر چشم گیرتری در دکوراسیون منزل شما داشته باشند.

هیچ گاه کیفیت را فدای کمیت نکنید. وجود تعداد زیادی لوازم دکوری با کیفیت کم می‌تواند به زیبایی دکوراسیون شما آسیب بزند. پیشنهاد می‌کنید تعداد کم‌تری وسیله خریداری کنید اما با کیفیت‌تر.

همانطور که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد به سایز لوازم دکوراتیو توجه کنید. اگر فضای شما بزرگ است باید وسایل متناسب با آن فضا را تهیه کنید و اگر فضای شما کوچک است به هیچ عنوان استفاده از وسایل دکوراتیو بزرگ پیشنهاد نمی‌شود.

به رنگ و بافت عناصر موجود در فضا خود دقت کنید. اگر از رنگ‌ها و بافت‌های شلوغ در یک المان دکوراسیون خود استفاده کردید، سعی کنید در سایر المان‌ها سادگی را مدنظر قرار دهید. با این کار چیدمانی متعادل‌تر و چشم‌نوازتر خواهید داشت. در خرید لوازم دکوری با طرح و بافت‌های مختلف نترسید؛ مهم این است که در فضای شما به خوبی بدرخشد و چیدمان خانه شما را تکمیل کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن