ساختمان سازی سریع و ارزان با پرینترهای سه بعدی

سرفصل‌ها

تکنولوژی چاپ سه بعدی ساختمان Construction ۳D Printing به نوعی به چاپ در صنعت ساخت و ساز اشاره می کند که در آن متد چاپ سه بعدی، اصلی ترین متد طراحی و ساخت بنا و سازه می باشد. متدهای چاپ سه بعدی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند، بسیارمتنوع هستند؛ اما مهم ترین آن ها عبارت اند از اکستروژن مانند بتن، سیمان، موم، فوم و پلیمر، پیوند گرده ای مانند پیوند پلیمری، پیوند واکنشی و سینترینگ و همچنین جوشکاری افزودنی.

پروسه چاپ ساختمان توسط پرینترهای سه بعدی ساختمان ساز مانند ربات های صنعتی و ماشین های تمام اتوماتیک انجام می شود. این پرینترهای سه بعدی کاربردهای فراوانی در بخش های خصوصی، عمومی، تجاری و صنعتی دارند.

از جمله مزیت های این نوع تکتولوژی می توان به ساخت سریع، هزینه ناچیز کارگر، دقت و سرعت بالا، ضایعات کم و ادغام سازی مناسب اشاره کرد. از پرینتر سه بعدی در ساخت خانه، ساخت اجزای ساختمان مانند ستون ها و پنل های ساختاری، زیر ساخت شهرها و پل ها، جزیره نماهای مصنوعی و مجسمه ها استفاده می شود. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با این تکنولوژی بیشتر آشنا شوید.

مزایای پرینترهای سه بعدی
چاپ سه بعدی به معماران ساختمان این فرصت را می دهد که در طراحی بناهای مورد نظر خود کاملا انعطاف پذیر باشند.
با استفاده از پرینت سه بعدی هزینه های ساخت و ساز هم در ساخت کلی و هم در قسمت های جزیی ساختمان بسیار پایین می آید.
در مقیاس وسیع، ساختمان هایی که با چاپ سه بعدی ساخته می شوند از نظر هزینه کارگر و مصالح ساختمانی بسیار مقرون به صرفه هستند.
همچنین می توان ابزار یدکی را از هر مکان و از هر شرکت ساختمانی فراهم کرد. با انجام این کار در هزینه ابزار یدکی و زمانی که صرف دریافت آن ها می شود، صرفه جویی خواهد شد.
چاپ سه بعدی برای طراحان این امکان را فراهم می کند که در هر نقطه از دنیا بتوانند پروسه ساخت و ساز را با کم ترین هزینه انجام دهند.
با استفاده از این تکنولوژی حتی می توان در کره ماه نیز به طراحی سازه مورد نظر پرداخت.
خانه طراحی شده توسط چاپگر سه بعدی نتایج بهتر و دقیق تری را نشان خواهد داد. زیرا فایل طراحی مستقیما از کامپیوتر به ماشین انتقال داده می شود و خطای انسانی در آن نقشی ندارد.
در چاپ سه بعدی فایل ساخته شده مستقیما به شیء تبدیل می شود و در دنیای بیرون تحقق می یابد.
استفاده از تکنولوژی سه بعدی می تواند تا ۳۰ درصد ضایعات ساختمانی را کاهش دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن