کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری

کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری

سرفصل‌ها

مزایا و کاربردهای تکنولوژی پرینت سه بعدی در معماری به هم گره خورده‌اند. پرینترهای سه بعدی نقش بسیار مهمی را در زمینه تولید افزایش و چاپ سه بعدی در امروز و آینده همه صنایع ایفا می‌کنند؛ اما نکته جالبی که در مورد معماری و نقش پرینتر سه بعدی در معماری وجود دارد این است که این فناوری نوین در طیف وسیعی از پروژه‌ها و کاربردها از دکوراسیون داخلی تا طراحی شهری به خوبی عمل می‌کند. در ادامه به معرفی بیشتر نقش چاپگر سه بعدی در معماری می‌پردازیم و از پرینترهای سه بعدی پرکاربرد در آن نام می‌بریم. تا انتهای این متن با ژئومارس یکی از فعالان حوزه پرینترهای سه بعدی همراه باشید.

نقش پرینتر سه بعدی در معماری

معماری تحقق طرح‌های زیبا با ترکیب فرم و عملکرد است. وقتی یک ایده خلاقانه در ذهن شما شکل می‌گیرد، توضیح آن برای همکارانتان نیز چالش برانگیز خواهد بود، چه رسد به مشتریان شما؛ اینجاست که اهمیت پرینت سه بعدی در معماری مشخص می‌شود.

مزیت بزرگ استفاده از پرینتر سه بعدی در معماری، آزادی در فرم است. روش‌های مرسوم و سنتی ساخت تنها می‌توانند به شما امکان ساخت مدل‌های ساده را بدهند و ایجاد یک شی منحنی مانند یک استادیوم، چالش جدی برای شما خواهد بود. چاپگر سه بعدی در معماری به شما کمک خواهد کرد تا هر شیئی را بسازید و برای ارائه به مشتریان خود آماده کنید.

مانند هر تکنولوژی ساخت دیگری، هزینه و راحتی عامل کلیدی در استفاده از چاپگر سه بعدی در معماری است. پرینترهای سه بعدی این امکان را به طراحان و معماران می‌دهند تا بتوانند مدل‌های معماری خود را به صورت فیزیکی سه بعدی با کم‌ترین هزینه و بالاترین دقت تولید کنند.

موارد گفته شده تنها مزیت‌های پرینت سه بعدی در معماری نیست؛ بلکه این تکنولوژی به کمک معماران آمده است تا در زمان خود نیز صرفه جویی کنند. از آن جایی که با استفاده از پرینترهای سه بعدی می‌توانید مدل معماری خود را در کم‌ترین زمان بسازید و تست کنید، دست شما برای توسعه مفاهیم مختلف و انجام کارهای دیگر باز خواهد شد.

با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی در معماری می‌توانید کوچک‌ترین کار‌ها از جمله ساخت وسایل دکوری تا بزرگ‌ترین پروژه‌ها از جمله ساخت ساختمان‌های تجاری، مناظر شهری و … را در کم‌ترین زمان ممکن و با کم‌ترین هزینه انجام دهید.

پرینت سه بعدی در معماری

پرینتر سه بعدی برای معماران

پرینتر سه بعدی به کمک معماران آمده است تا بتوانند طرح خود را با سرعت زیاد به صورت سه بعدی فیزیکی تبدیل کنند. برای آنکه یک طرح معماری به صورت چاپ شده به دست آید می‌توانید به مراحل زیر توجه داشته باشید:

طراحی برای پرینت سه بعدی

وقتی صحبت از کاربرد پرینت سه بعدی در معماری می‌شود، برای اطمینان از این که فرآیند چاپ سه بعدی با کیفیت بالا انجام گیرد، رعایت قوانین طراحی آن ضروری است. چاپ سه بعدی عین خود واقعیت است؛ پس در طراحی مدل خود باید این موضوع را در نظر بگیرید که مدل شما با سطوح بسته و دیواره‌های آن قابل چاپ است.

پرینت سه بعدی طرح

نکته مهم دیگر در استفاده از پرینتر سه بعدی در معماری این است که شما می‌توانید اشکال پیچیده و طرح‌های بسیار دقیق را نیز چاپ کنید؛ همان طرح‌هایی که ساخت آن با دست بسیار وقت گیر و سخت خواهد بود. چاپ طرح‌های دقیق مانند نماهای پیچیده، دکوراسیون داخلی و محصولات دکوراتیو، عناصر محیطی، سقف‌ها و … کار چاپگر سه بعدی در معماری است.

دریافت تایید بصری طرح

وقتی یک طرح را در نرم افزار یا به صورت دستی ایجاد می‌کنید، ممکن است همه مشتریان متوجه منظور و ایده شما نشوند. برای این که بتوانید منظور یا دید خود را به مشتری یا کارفرمای خود نشان دهید، چاپگر سه بعدی با تولید مدل شما به کمکتان می‌آید. نشان دادن منظور شما یک ابزار بسیار قوی برای انتقال پیام است.

کاربرد پرینت سه بعدی در معماری و چاپ مدل طراحی شما این امکان را به مردم می‌دهد که ایده شما را دریابند؛ از اطلاعات بصری غافل نشوید چرا که مردم به اطلاعات بصری نسبت به اطلاعات نوشتاری یا شفاهی قوی‌تر پاسخ می‌دهند.

ساخت مدل مقیاس

ساخت ماکت معماری چیزی است که در حوزه کاری متخصصین این حوزه است و شاید برای شما به عنوان معمار که کارهای مازاد بر آن نیز دارید وقت گیر بنظر برسد؛ اما با خرید پرینتر سه بعدی می‌توانید مدل خود را در هر مقیاسی که در نظر دارید، تولید کنید. این کار در کم‌ترین زمان ممکن و وقتی شما مشغول انجام دیگر وظایف خود هستید، انجام می‌شود.

علاوه بر این پیگیری پیشرفت طراحی و ساخت مدل‌های مقیاس پروژه، ایده‌های جسورانه تری به شما می‌دهد. شما می‌توانید این ایده‌ها را مستقیما با کارفرما و مافوق خود در میان بگذارید بدون آن که نیاز به توضیحات زمانبر داشته باشید.

نقش پرینتر سه بعدی در معماری | مزایا استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی
برای ساخت ماکت طرح‌های معماری خود می توانید از پرینترهای سه بعدی استفاده کنید و برای ارائه به کارفرمای خود آماده کنید.

انتخاب پرینتر سه بعدی مناسب در معماری

زمانی که صحبت از کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری می‌شود، مهم است که از چه نوع پرینتر سه بعدی استفاده کنید؛ چرا که همه پرینترهای سه بعدی روش‌های یکسانی برای پرینت ندارند و نیز متریال مورد استفاده در آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

از بین تمام چاپگرهای سه بعدی، محبوب‌ترین فناوری های چاپ سه بعدی برای مدل‌های معماری عبارتند از:

  • پرینتر سه بعدی SLA
  • پرینتر سه بعدی FDM
  • پرینتر سه بعدی SLS
  • جت بایندر

پرینتر سه بعدی SLA

پرینت سه بعدی با استفاده از فناوری SLA جز اولین‌ها در صنعت پرینترهای سه بعدی و محبوب‌ترین‌ برای افراد حرفه‌ای این حوزه است. پرینترهای سه بعدی از تبدیل رزین مایع به پلاستیک سخت شده طی فرآیند فوتوپلیمریزاسیون برای تولید مدل‌های سه بعدی استفاده می‌کنند.

کاربرد پرینتر سه بعدی SLA در معماری کمک می‌کند تا بالاترین وضوح و دقت را در بین تمام فناوری‌های چاپ سه بعدی پلاستیکی به معماران و طراحان عرضه کند. قطعات چاپ شده با SLA صاف‌ترین سطوح را تولید می‌کنند که می‌توان آن را به راحتی رنگ آمیزی کرد.

برای ساخت مدل‌ها با استفاده از چاپگر سه بعدی در معماری، SLA کمک می‌کند تا مدل هایی با لبه‌های تیز، سطح صاف، حداقل خطوط قابل مشاهده و جزئیات ریز داشته باشید. SLA یک گزینه عالی و سریع برای چاپ اکثر قطعات است که می‌توانید با خرید پرینتر سه بعدی SLA در سایزهای رومیزی و بزرگتر، مدل‌های سه بعدی را در مقیاس‌های کوچک تا بزرگ ایجاد کنید.

پرینتر سه بعدی FDM

پرینت با استفاده از فناوری FDM یا مدلسازی رسوب ذوب شده، پرکاربردترین شکل پرینت سه بعدی در معماری و دیگر کاربری‌ها است. مدل‌های معماری در پرینتر FDM با ذوب و اکسترود شدن رشته‌های ترموپلاستیک مانند فیلامنت‌ها تولید می‌شوند. FDM در مقایسه با دیگر روش‌های پرینترهای سه بعدی در معماری وضوح و دقت کم‌تری دارند و برای چاپ طرح‌های بسیار پیچیده پیشنهاد نمی‌شوند.

استفاده از FDM برای تولید مدل‌های طراحی مفهومی اولیه که در مراحل ابتدایی نیازمند تولید هستند، ایده آل است چرا که می‌تواند مدل‌های نسبتا بزرگ را با سرعت بیشتر و هزینه کم‌تر چاپ کند.

پرینتر سه بعدی SLS

SLS رایج‌ترین فناوری تولید افزایشی و پرینت سه بعدی برای کاربردهای صنعتی است. در این نوع پرینترهای سه بعدی در معماری از یک لیزر پر قدرت برای همجوشی ذرات کوچک پودر پلیمر استفاده می‌شود. پودرهای ذوب نشده از قطعه در حین چاپ پشتیبانی می‌کند و نیاز ساختارها را از پشتیبانی‌های اختصاصی بی نیاز می‌کنند.

پرینت با استفاده از پرینترهای سه بعدی SLS برای چاپ هندسه‌های پیچیده بسیار ایده‌آل است و قطعات تولید شده ویژگی‌های مکانیکی عالی خواهند داشت.

بایندر جت

بایندر جت یکی دیگر از فناوری‌های پرینت سه بعدی در معماری است. این پرینترهای شبیه به پرینترهای سه بعدی SLS هستند با این تفاوت که به جای گرما از یک ماده اتصال رنگی برای چسباندن مواد ماسه سنگ پودری استفاده می‌کنند.

با استفاده از پرینترهای سه بعدی بایندرجت در معماری می‌توانید مدل‌های معماری سه بعدی زنده و تمام رنگی تولید کنید. قطعات تولید شده با استفاده از این نوع پرینترهای سه بعدی دارای سطوح متخلخل و بسیار شکننده هستند و توصیه می‌شود تنها برای کاربردهای استاتیکی از آن استفاده کنید.

 پرینتر سه بعدی در معماری برای ساخت محصولات دکوری
این محصولات دکوری زیبا با استفاده از پرینترهای سه بعدی سرامیک ساخته شده است. محصولات در فروشگاه ژئومارس قابل سفارش هستند. (عکس از روزبه ایمانی)

سخن پایانی

همان‌طور که در بخش‌های قبل اشاره شد از مزایای پرینتر سه بعدی در معماری، ایجاد طرح‌های منحصر به فرد ، سادگی و سهولت در طراحی و افزایش سرعت آن، افزایش بهره وری، قابلیت آزمون و خطا طرح، ایجاد جزئیات پیچیده و… بوده که کاربرد این صنعت را در معماری بیش از پیش کرده است. یکی از کارهایی که می‌توان با استفاده از پرینت سه بعدی در معماری انجام داد، تولید محصولات دکوری برای دکوراسیون داخلی است. ژئومارس از پیشتازان تکنولوژی پرینترهای سه بعدی برای ساخت محصولات دکوری از جمله انواع گلدان، ماگ، ظروف تزئینی و… است. برای دیدن محصولات ساخته شده با پرینتر سه بعدی سرامیک می‌توانید به صفحه فروشگاه آنلاین ژئومارس مراجعه کنید.

آیا می‌توان از ماکت سازی از طریق پرینتر سه بعدی کسب درآمد کرد؟

ماکت سازی با استفاده از پرینترهای سه بعدی یکی از پردرآمدترین روش‌های کسب درآمد در این حوزه است. وقتی یک پرینتر سه بعدی داشته باشید، می‌توانید با دریافت سفارش ماکت سازی به صورت پروژه‌ای و ساعتی پول بگیرید. همینطور برای چاپ هندسه‌های پیچیده دیگر نگران نخواهید بود و پیچیده‌ترین هندسه‌ها را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی تولید کنید.

چرا معماران از مدل های سه بعدی استفاده می‌کنند؟

یکی از اهداف اصلی مدل‌های معماری سه بعدی، ساده سازی ارتباط بین معماران و آسان‌تر کردن نمایش طرح‌ها به مشتریان است. پرینتر سه بعدی در معماری به معماران کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را از منظری تازه ارائه دهند و نقاط برتر طرح را برجسته‌تر کنند.

برای ساخت مدل‌های معماری، بهترین پرینترهای سه بعدی کدامند؟

از بهترین پرینترهای سه بعدی در معماری می‌توان به پرینتر سه بعدی SLA، FDM، SLS و جت بایندر اشاره کرد که امکان ساخت مدل‌های معماری با اشکال ساده تا پیچیده و مقیاس‌های کوچک تا بزرگ را فراهم می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن