گلدان سرامیکی ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی

معرفی انواع مواد اولیه پرینترهای سه بعدی

سرفصل‌ها

اگر قصد خرید پرینتر سه بعدی را دارید، ابتدا لازم است بدانید که پرینترهای مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام از آنها ممکن است با یک نوع ماده اولیه عملیات پرینت سه بعدی را انجام دهند. بنابراین آشنایی با مواد اولیه پرینترهای سه بعدی و بررسی نیاز شما، می تواند راهنمای خوبی برای خریدی درست باشد. ماده اولیه پرینترهای سه بعدی می توانند از نوع فیلامنت باشند

انواع مواد اولیه پرینترهای سه بعدی

مواد اولیه پرینترهای سه بعدی با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی پرینت 3 بعدی، در حال گسترش هستند و دستگاه های پرینتر جدیدی متناسب با نیازهای بزرگتر ساخته می‌شوند که نیاز به مواد اولیه مخصوص به خود را دارند. انواع مواد اولیه پرینترهای سه بعدی در طی سالهایی که از ساخت اولین پرینتر 3 بعدی می گذرد، همسان با نوع پرینتر، ابداع و تولید می شوند. بنابراین برای دسترسی به این مواد اولیه، بازه وسیعی از پلاستیک‌های معمولی تا سخت ترین آلیاژهای صنعتی را در اختیار خواهیم داشت.

این نوع مواد اولیه مصرفی در پرینترهای 3 بعدی رابطه مستقیمی با کاربرد قطعه ای که قصد داریم چاپ کنیم و نوع فناوری موجود در پرینتر دارد. به صورت کلی می‌توان مواد اولیه پرکاربرد در انواع پرینترهای سه بعدی را به صورت جدول زیر دسته بندی کرد. در ادامه به بررسی بیشتر این مواد اولیه پرکاربرد در پرینترهای سه بعدی خواهیم پرداخت و کاربرد هر کدام را بیان خواهیم کرد. ادامه متن را از دست ندهید.

پرینتر سه بعدی FDMپرینتر سه بعدی SLSپرینتر سه بعدی DLP و SLAپرینتر سه بعدی Polyjetپرینتر سه بعدی Binder jet
ABS     NYLON  RESINEPolyjet Resin   metal
PLAAlumide  stainless steel 316ss
PVA peba   stainless steel 420 br
PETG Carbonmide   
  HIPC    
FLEXIBLE    

فیلامنت ها

فیلامنت (Filament) به مواد مصرفی پرینترهای 3 بعدی FDM گفته می‌شود. فیلامنت‌ها در واقع رشته‌های پلاستیکی هستند که مهم‌ترین انواع آن ABS و PLA هستند. از آن جایی که نباید هیچ‌گونه تغییری در دبی ورودی فیلامنت‌ها داشته باشیم، فیلامنت‌ها باید قطر خارجی پایا و ثابتی در طول داشته باشند. همچنین این نوع مواد اولیه باید عاری از هر گونه ناخالصی ناهمگن باشد تا سبب گرفتگی نازل پرینتر سه بعدی نشوند. در ادامه بیشتر با این انواع مختلف فیلامنت، ویژگی‌ها و کاربردهایشان آشنا خواهیم شد:

مواد اولیه پرینترهای سه بعدی: ABS

یکی از پرکاربردترین و البته مقاوم‌ترین مواد اولیه پرینترهای سه بعدی، ABS (اکریلونیتریل بوتادین استایرن) است. این ماده اولیه در صنایعی هم‌چون لوله سازی، قطعات خودرو، لوازم دکوری آشپزخانه و … استفاده می‌شود. از آن جایی که این مواد از مواد نفتی تهیه می‌شوند دارای خاصیت تجزیه پذیری نیستند اما می‌توان آن‌ها را بازیافت نمود.

در زمان استفاده از مواد اولیه ABS در پرینترهای سه بعدی ممکن است بوی ناشی از حرارت دیدن آن، کمی آزار دهنده باشد. همچنین به دلیل این که این مواد جاذب رطوبت هستند باید در محیط‌های بدون رطوبت استفاده شوند وگرنه تاثیر قابل توجهی در کیفیت ساخت با استفاده از پرینت سه بعدی دارند.

از ویژگی‌های این ماده اولیه می‌توان به دوام بالا، مقاومت کافی در برابر گرما و انعطاف پذیری آن اشاره کرد. همچنین به دلیل اینکه خاصیت سمباده خوری خوبی دارد، می‌توان به خوبی لبه‌های زائد و اضافه ایجاد شده در طی فرآیند پرینت 3 بعدی را به آسانی صاف کرد.

مواد اولیه پرینترهای سه بعدی: PLA

یکی دیگر از بهترین مواد اولیه پرینترهای سه بعدی، ماده PLA یا پلی لاکتیک اسید است که برای دستگاه‌های FDM بسیار مناسب است. به دلیل شفافیت مناسب، نرمی و قابلیت ارتجاع این ماده، کار با این ماده آسان است و حتی افراد مبتدی و کم تجربه نیز می‌توانند به راحتی کار با آن را یاد بگیرند.

از آن جایی که این محصول از نشاسته، آرد ذرت، نیشکر و … ساخته شده است، با طبیعت سازگار بوده و برای تولید و پرینت سه بعدی ظروف بسته بندی مواد غذایی و یک بار مصرف می‌توان از آن استفاده کرد. همچنین به دلیل بی ضرر بودن ماده اولیه پرینتر 3 بعدی PLA برای بدن انسان می‌توان از آن به عنوان ماده اولیه ساخت تجهیزات پزشکی و پروتزهای دندانی استفاده نمود.

انواع مواد اولیه پرینترهای سه بعدی
انواع مواد اولیه پرینترهای سه بعدی از نظر قابلیت انعطاف پذیری

ماده اولیه PETG در پرینترهای سه بعدی

نوع بعدی فیلامنت مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی، PETG است که دارای ظاهری شفاف و براق بوده و در برابر آب مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. از این مواد اولیه پرینترهای سه بعدی برای ساخت و تولید ظروف یکبار مصرف، ظروف بسته‌بندی مواد غذایی و … استفاده می‌شود. این ماده اولیه خاصیت چسبندگی مناسبی دارد که باعث می‌شود لایه‌ها به خوبی به یکدیگر بچسبند و شکلی یکپارچه و منسجم را بسازند.

از دیگر ویژگی‌های این ماده اولیه پرینترهای سه بعدی می‌توان به انعطاف بالا، استحکام کافی و مقاومت مناسب در برابر ضربه و حرارت اشاره کرد.

HIPS ماده اولیه پایدار در پرینترهای سه بعدی

HIPS یکی دیگر از مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی است که ویژگی‌های چاپی یکسانی با ماده اولیه ABS دارد. این ماده بیشتر به عنوان سازه ساپورت کاربرد دارد که به همراه فیلامنت ABS و PLA مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان به آسانی مشکلات حاصل از باقی ماندن جای سازه ساپورت را برطرف سازد.

این ماده در مقابل ABS سبک‌تر و پایدارتر است. برای پرینت این نوع مواد اولیه پرینترهای سه بعدی نیاز به درجه حرارت بالا در حدود 210 تا 260 درجه سانتی گراد خواهد بود. بنابراین صفحه کار آن بسیار داغ است و نیاز به تهویه مناسب خواهد داشت.

رزین ها

رزین‌ها به عنوان ماده ای مصنوعی یا طبیعی شناخته می‌شوند که دارای ساختاری بسیار چسبناک هستند و در شرایط خاصی سفت و سخت می‌شوند. به رزین‌ها پیوند دهنده نیز گفته می‌شود که باعث اتصال رنگدانه‌ها و اکستندرها با ایجاد ضخامت بسیار کم می‌گردند. از انواع رزین‌های پرکاربرد در پرینترهای سه بعدی SLA و DLP می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • رزین پلی استر
  • رزین وینیل استر
  • رزین فتوپلیمر یا فوتو رزین
  • رزین فنولیک
  • رزین اپوکسی
ساخت اشیا بسیار ریز با رزین
رزین‌ها از جمله موادی هستند که ساخت سه بعدی اشیاء بسیار ریز و با ظرافت را ممکن می‌سازند.

پودرهای فلزی به عنوان مواد اولیه پرینترهای سه بعدی

نوع بعدی مواد اولیه پرینترهای سه بعدی، پودرهای فلزی است که به وسیله لیزر یا تابش پرتو الکترونی به یکدیگر پیوند خورده و لایه به لایه جسم طراحی شده را چاپ می‌کنند. از پودرهای فلزی در پرینترهای 3 بعدی SLM، SLS و EBM استفاده می‌شود.

پودرهای غیر فلزی به عنوان مواد اولیه پرینترهای سه بعدی

مواد اولیه پودری غیرفلزی پرینترهای سه بعدی شامل پودرهای ماسه، سنگ، سرامیک و … هستند که در پرینترهای 3 بعدی بایندرجت مورد استفاده قرار می‌گیرند. بایندر جت (binder jet) تکنولوژی پرینتر‌های 3 بعدی است که بر اساس فرآیند منحصربفرد چسباندن دانه‌های بسیار زیر کار می‌کند. بنابر این پودرهای غیر فلزی با استفاده از چسب بایندر به یکدیگر می‌چسبند و به صورت لایه به لایه مدل مورد نظر را پرینت می‌کنند.

یکی از کاربردی‌ترین انواع پرینترهای سه بعدی در صنعت ساختمان، پرینترهای سرامیکی هستند که با استفاده از پودرهای سرامیکی کار می‌کنند. یکی از تخصص‌های تیم ژئومارس، تولید سرامیک‌ها با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی است. از جمله سرامیک‌های ژئومارس ساخته شده با استفاده از پرینترهای سه بعدی تخصصی ژئومارس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرامیک‌های مقاوم در برابر حرارت
  • سرامیک‌های مقاوم در برابر سایش
  • سرامیک‌های جاذب اشعه
  • سرامیک‌های مقاوم در برابر خوردگی 

سخن پایانی

هر پرینتر 3 بعدی از متریال خاصی استفاده می‌کند؛ بنابراین خرید مواد اولیه پرینترهای سه بعدی با کیفیت و متناسب با دستگاه پرینتر شما اهمیت زیادی دارد. اگر به دنبال محصولات با کیفیت هستید، تیم ژئومارس بهترین و با کیفیت‌ترین مواد اولیه مناسب پرینتر سه بعدی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

اگر در حال حاضر پرینتر سه بعدی خود را دارید و یا قصد خرید آن را دارید می‌توانید از مشاوران با تجربه ما کمک بگیرید. همچنین برای خرید این محصولات کافی است سری به فروشگاه ژئومارس بزنید و به انواع مواد اولیه پرینترهای سه بعدی دسترسی پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن