7 کاربرد پرینتر سه بعدی

7 کاربرد پرینتر سه بعدی

سرفصل‌ها

پرینترهای سه بعدی یکی از فناوری‌های جدیدی هستند که جای خود را به خوبی در میان صنایع پیدا کرده‌اند. این پرینترها با تبدیل فایل دیجیتال به جسم واقعی سه بعدی، از طریق لایه گذاری مواد اولیه مانند نایلون، موجب عینیت یافتن طرح‌های ذهنی به نمونه‌های فیزیکی می‌شوند. یکی از ویژگی‌های مثبت پرینترهای سه بعدی نسبت به سایر روش‌های تولیدی سنتی، امکان ساخت نمونه اولیه در کمترین زمان با کمترین هزینه است، به همین دلیل از پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلفی مانند خودرو سازی، هوافضا، پزشکی، هنر و… استفاده می‌شود. همراه ما باشید تا با 7 کاربرد پرینتر سه بعدی آشنا شویم.

 

1. کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی

پرینترهای سه بعدی تاثیرات قابل توجهی در صنعت پزشکی داشته‌اند، مانند تولید پای مصنوعی برای یک دونده دوی ماراتن یا ایجاد مدلی مشابه قلب انسان برای کمک به جراحان. اولین کاربرد پرینترهای سه بعدی در این صنعت، به اواسط دهه 1990 برای تشریح جراحی بازسازی استخوان برمی‌گردد. برنامه ریزی برای جراحی مجازی و هدایت عمل با استفاده از پرینترهای سه بعدی از دیگر کاربردهای این فناوری در صنعت پزشکی به شمار می‌آید.

یکی از مهم ترین کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی امکان ساخت سفارشی مدل نمونه مانند پروتز یا عینک است که با کمک پرینتر سه بعدی می‌توان متناسب با طرح و ویژگی‌های خاص افراد در زمان کمتر و هزینه پائین‌تر طراحی و تولید کرد.

با استفاده از پرینتر سه بعدی می‌توان اندام‌های انسان را تولید کرد
امروزه پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی بسیار کاربرد دارد.

2. صنعت ساختمان سازی

یکی از شگفتی‌های پرینترهای سه بعدی، امکان تولید کل واحدهای یک ساختمان است. با استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی می‌توان پناهگاه‌های اضطراری را به سرعت و متناسب با تفاضا ساخت. همین موضوع موجب نجات جان انسان‌ها در بلایای طبیعی مانند زلزله و.. خواهد شد. با بهره‌‌مندی از پرینترهای سه بعدی می‌توان طرح‌ها و دیدگاه‌های نو و جدید معماری که قبلا امکانپذیر نبودند، به کمک این فناوری به واقعیت تبدیل کرد.

3. استفاده از پرینتر سه بعدی در صنعت غذا

پرینترهای سه بعدی حتی در صنعت غذا و آشپزی نیز موانع زیادی را پشت سر گذاشته‌‌اند و به محبوبیت رسیده‌‌اند. پرینترهای سه بعدی با فشرده سازی لایه لایه غذا، انواع غذاهای مختلفی مانند شکلات‌ها، آب‌نبات‌ها، ماکارونی و پیتزا را بوجود می‌آورند.

پرینترهای سه بعدی در رستوران‌ها امکان اینکه مشتری غذای خود را مطابق با سلیقه خود طراحی کند را می‌دهد به همین دلیل هزینه سرو غذا در این رستوران بسیار بالا می‌باشد اما با این حال افرادی وجود دارند که می‌خواهند حداقل یکبار آن را تجربه کنند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت غذا
پرینتر سه بعدی توانسته راهی به صنعت مواد غذایی نیز پیدا کند.

4. پرینتر سه بعدی و صنعت نظامی و اسلحه سازی

یکی از توانایی‌های پرینترهای سه بعدی، چاپ اسلحه‌ای گرم و کاربردی است. این فناوری در ارتش ایالت متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد و موجب تجات جان انسان‌ها و کمک به سربازارن در میدان جنگ می‌شود.

5.  کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت هوافضا

تولید قطعات کم وزن در صنعت هوافضا یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود. با ظهور فناوری پرینتر سه بعدی می‌توان قطعات را با حداقل وزن تولید کرد. در پرینتر سه بعدی به دلیل سبکی اجزای اولیه، قطعه نهایی نیز سبک‌تر و کم حجم‌تر خواهد شد. سبک بودن اجزا بر بار هواپیما، آلایندگی، مصرف سوخت، سرعت و ایمنی هواپیما تاثیرگذار خواهد بود. همچنین تولید اجزای یکپارچه با ساختار پیچیده که به کمک روش‌های سنتی امکانپذیر نبود با فناوری پرینتر سه بعدی قابل انجام خواهد بود.

شرکت‌های بوئینگ، GE و ایرباس با کمک پرینت سه بعدی قطعات مختلف هواپیما و سایر محصولات مرتبط را تولید می‌کنند. علاوه بر صنعت هوایی در صنعت فضایی نیز شرکت ناسا به کمک پرینت سه بعدی، یک آچار چرخ‌دار در ایستگاه فضای بین المللی ساخته است.

6. استفاده از پرینتر سه بعدی در صنعت موسیقی

فناوری پرینتر سه بعدی به صنعت موسیقی و ساخت ابزارهای موسیقی مانند ویالن، فلوت و بانجو نیز راه پیدا کرده است و حتی اولین کنسرت زنده با تمام ابزارهای سه بعدی نیز برگزار شده است.

ساخت آلات موسیقی با پرینتر سه بعدی
میتوان آلات موسیقی را با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخت.

7. کاربری پرینتر سه بعدی در صنعت طلا و جواهر

پرینترهای سه بعدی یکی از دستاوردهای انقلاب صنعتی چهارم محسوب می‌شوند که طراحی طلا و جواهر را دچار تحول و تغییر کرده‌اند. یکی از چالش‌های مهم طراحان طلا و جواهر، تشابه طرح‌ها با جواهرات سنتی و دست‌ساز است که با استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی، پیشرفت‌های چشمگیری در مدل‌سازی سه بعدی بوجود آمد. امروزه طراحان طلا و جواهر با استفاده از پرینترهای سه بعدی طراحی‌های بیشتری تولید و چاپ می‌کنند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در ساخت جواهرات
ساخت جواهرات با پرینتر سه بعدی بسیار ساده و کاربردی است.

پرینترهای سه بعدی مورد استفاده در صنعت طلا و جواهر، با استفاده از مواد اولیه نظیر رزین و موم مدل‌های سه بعدی را طراحی و تولید می‌کنند. به کمک پرینترهای سه بعدی می‌توان طلا  و جواهر سفارشی و مطابق با سلقیه مشتری طراحی کرد. طراحی طلا با استفاده از فناوری سه بعدی امکان ساخت نمونه اولیه برای مشتریان را فراهم می‌کند تا با خیالی آسوده خرید خود را انجام دهند.

کلام آخر

پرینترهای سه بعدی جایگاه‌ خود را در میان صنایع پیدا کرده‌اند. استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی هزینه را برای صنعت‌گران ارزان و سرعت تولید رو بالا برده است؛ به همین دلیل مورد استقبال قرار گرفته است. ما در این مقاله تعدادی از کاربردهای پرینترهای سه بعدی را به شما معرفی کردیم. شما در چه صنعتی از پرینترهای یه بعدی استفاده می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را با و خوانندگانمان به اشتراک بذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن