آشنایی با روش های افزایش دقت پرینتر سه بعدی

منظور از دقت پرینتر سه بعدی چیست و چطور آن را بالا ببریم؟

سرفصل‌ها

دقت پرینتر سه بعدی همان‌طور که مشخص است، ارزیابی نزدیکی یک بعد معین به مقدار هدف است. وقتی صحبت از دقت تولید قطعات چاپ شده با استفاده از پرینترهای سه بعدی می‌شود منظور این است که قطعه فیزیکی چاپ شده تا چه اندازه به مدل دیجیتالی نزدیک است. برای این که بتوانید این دقت را بالا ببرید باید هم از لحاظ سخت افزاری و هم از لحاظ نرم افزاری، عوامل اثرگذار بر روی آن را بررسی کنید. در ادامه با ژئومارس همراه باشید تا با هم مطالب مهمی را مرور کنیم. همچنین پیشنهاد می کنیم از فروشگاه اینترنتی ژئومارس دیدن کنید.

درک مفهوم دقت پرینتر سه بعدی

دقت ابعادی در پرینت سه بعدی به این موضوع اشاره دارد که اندازه گیری‌ها در طرح نرم افزاری شما تا چه میزان با اندازه قطعه چاپ شده مطابقت دارد. به صورت کلی چهار عامل مهم در تعیین دقت یک پرینتر سه بعدی دخیل هستند:

فناوری پرینت سه بعدی

همان‌طور که می دانید پرینت سه بعدی یک فرآیند تولید افزایشی است که در آن یک شی به صورت لایه به لایه ساخته می‌شود. هر لایه خود می‌تواند در دقت نهایی محصول تولیدی اثر گذار باشد.

به عنوان مثال در پرینتر سه بعدی FDM لایه‌ها از طریق یک نازل اکسترود می‌شوند که فاقد کنترل و توانایی دستیابی به جزئیات پیچیده است. موضوعی که در سایر پرینترهای سه بعدی می‌توانند به کاربر ارائه دهند. در پرینت سه بعدی SLA مواد رزین از طریق یک لیزر بسیار دقیق برای تشکیل هر لایه ایجاد می‌شوند که امکان دستیابی به جزئیات ظریفتری را ارائه می‌دهد و برای تولید نتایج با کیفیت قابل اعتمادتر است.

مشخصات پرینتر سه بعدی به تنهایی نمی‌تواند در دقت نهایی اثرگذار باشد پس موارد دیگر را نیز در نظر بگیرید.

مواد اولیه مصرفی

دقت پرینتر سه بعدی بسته به مواد اولیه و خواص مکانیکی آن می‌تواند متفاوت باشد. همچنین مواد می‌تواند بر میزان احتمال تاب برداشتن چاپ نیز تاثیر قابل توجهی داشته باشند. بنابراین توجه داشته باشید که برای دستیابی به دقت ابعادی مدل مورد نظرتان باید از چه ماده اولیه‌ای استفاده کنید.

فرآیند پس از تولید

یکی از موارد مهم دیگر در بررسی دقت پرینتر سه بعدی به خصوص در چاپگرهای سه بعدی رزین، در نظر گرفتن فرآیند پس از پخت یا تولید آن است. قطعات ساخته شده با استفاده از این پرینترهای سه بعدی معمولا باید یک مرحله پس از پخت یا post-curing را داشته باشند. این فرآیند باعث جمع شدگی قطعه پس از تولید می‌شود که  در چاپ سه بعدی SLA و DLP مبتنی بر رزین طبیعی است.

با استفاده از نرم افزارهای آماده سازی فایل چاپی سه بعدی می‌توانید این انقباض را در نظر گرفته و جبران کنید. این کار به شما این اطمینان را می‌دهد که پرینت سه بعدی محصول شما پس از اتمام تمام مراحل از نظر ابعادی نسبت به طرح اصلی کامپیوتری شما دقیق است.

نرم افزار آماده سازی پرینت سه بعدی

دستیابی به یک پرینت سه بعدی با دقت، به نرم افزار آماده سازی چاپ نیز بستگی دارد. این نرم افزار در کنار مواد و ابزارهای دیگر می‌تواند به تولید نتایج نهایی دقیق کمک کند. به صورت کلی یک سیستم یکپارچه که در آن تمام اعضا برای کار با یکدیگر طراحی شده باشند، نتایج قابل اعتمادتری را ارائه می‌دهد.

همه چیز در مورد دقت پرینت سه بعدی
برای این که بتوانید مدل فیزیکی دقیقی داشته باشید، لازم است که دقت پرینتر سه بعدی خود را افزایش دهید.

نکات مهم برای بالا بردن دقت پرینتر سه بعدی

دقت پرینتر سه بعدی آن جایی اهمیت پیدا می‌کند که قرار باشد قطعات پیچیده چاپ شده را به صورت پازل در کنار هم قرار دهید تا محصول نهایی بزرگ‌تری را ایجاد کنید. اگر هدف شما تنها چاپ یک شی برای سرگرمی باشد، شاید دقت پرینتر برای شما اهمیتی نداشته باشد. اما در موارد بسیاری دقت پرینتر سه بعدی اهمیت بسزایی در اجرای صحیح پروژه‌های مختلف دارد.

برای اینکه دقت پرینتر سه بعدی خود را افزایش دهید به توصیه‌های زیر توجه داشته باشید:

دقت چاپگر خود را بررسی کنید

مشابه تمام وسایل دیگر، پرینترهای سه بعدی نیز در طیف وسیعی از کیفیت‌ها تولید می‌شوند. برای تولید مدل سه بعدی صرف نظر از نوع پرینتری که دارید، دقت چاپگر سه بعدی خود را چک کنید. حال این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان دقت پرینتر سه بعدی را بررسی کرد؟ برای این کار کافی است با استفاده از چاپگر سه بعدی خود چاپ‌های آزمایشی یا مکعب‌های کالیبراسیونی که در اینترنت بسیار زیاد هستند، انجام دهید.

تاثیر اولین لایه را بررسی کنید

تنظیمات لایه اولیه پرینت شما می‌تواند بر روی دقت پرینت سه بعدی تاثیر بگذارد؛ به عبارت دیگر اگر نازل پرینتر شما برای چاپ اولین لایه خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، می‌تواند بر 10 تا 20 لایه بعدی شما نیز اثر بگذارد. به عنوان مثال اگر قرار باشد شما یک لایه 0.2  میلی‌متری را چاپ کنید ولی نازل شما از صفحه چاپ تنها 0.1 میلی‌متر فاصله داشته باشد، چاپ لایه اول را با مشکل روبرو می‌کند که می‌تواند لایه‌های بعدی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

پیش از آن که بخواهید وقت زیادی را صرف بررسی دقت پرینتر سه بعدی خود کنید، توجه کنید که اندازه گیری‌های شما تحت تاثیر موقعیت لایه اول قرار نگرفته باشد.

مواد مناسب استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین موارد در دستیابی به دقت قابل قبول، استفاده از مواد اولیه پرینتر سه بعدی مناسب است. به عنوان مثال رزین استاندارد SLA در مقایسه با رزین انعطاف پذیر SLA دقت ابعادی بالاتری دارد. همچنین PLA به دلیل دقت بالایی که دارد، یک انتخاب مقرون به صرفه برای مبتدیان است.

دما و نرخ جریان را تنظیم نمایید

هنگام چاپ کنترل مقدار حباب‌های تصادفی اهمیت زیادی دارد. این مزاحمت‌های کوچک می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر روی دقت ابعادی مدل تولید شده داشته باشند. برای این که بتوانید از شر این حباب‌های ریز خلاص شوید، می‌توانید دمای چاپ خود را 5 درجه کاهش دهید. همچنین می‌توانید سرعت جریان را 5 درصد کاهش دهید. توجه داشته باشید که دما یا سرعت جریان را زیاد تغییر ندهید چرا که ممکن است نازل دچار گرفتگی شود.

ضریب اکستروژن بر نرخ جریان برای کل چاپ اثرگذار است. اگر ضریب اکستروژن خیلی کم باشد، ممکن است شکاف‌هایی بین لایه‌ها ایجاد شود که منجر به تولید قطعات کوچک‌تر از اندازه خواهد بود. همین ‌طور اگر ضریب اکستروژن شما زیاد باشد، لایه‌ها تمایل به برآمدگی به سمت بالا خواهند داشت و در این صورت قطعات بزرگ‌تر از آنچه در نظر گرفته شده‌اند، خواهند بود. بنابراین پیش از بررسی دیگر موارد بررسی کنید که ضریب اکستروژن شما به درستی کالیبره شده باشد.

تسمه‌های کششی و اجزا حرکت خطی دستگاه خود را بررسی کنید

پرینترهای سه بعدی فرآیندهای کشش تسمه مختلفی دارند؛ صرف نظر از این که از چه نوع چاپگری استفاده می‌کنید، دقت کنید که تسمه‌ها محکم باشد. همچنین بررسی کنید که چرخ دنده‌های محرک لیز نمی‌خورند. این کارها باعث می‌شود تا نتایجی دقیق و با کیفیت به دست آورید.

عدم دقت ابعادی مناسب می‌تواند ناشی از تسمه‌های شل یا بیش از اندازه سفت باشد؛ اگر چاپگر سه بعدی شما به اندازه‌ای هوشمند نیست که خود بتواند این مشکل را حل کند، باید خودتان دست به کار شوید. برای این کار با استفاده از انگشتان دست خود یا یک خط کش میزان سفت یا شل بودن تسمه‌ها را بررسی کنید.

همچنین مطمئن شوید که میله‌های خطی، پیچ‌ها و ریل‌ها همگی صاف باشند و در صورتی که خم شده باشند، نسبت به تعویض آن اقدام کنید. و در آخر اگر هیچ مشکلی وجود نداشت، قطعات پرینتر سه بعدی خود را روغن کاری کنید.

واحد و اندازه شی مورد نظر خود را دوباره بررسی کنید

دقت پرینتر سه بعدی در چاپ اجسام کوچک‌تر، بیشتر است؛ پس اگر دقت در تولید قطعات بزرگتر برای شما بسیار مهم است پیشنهاد می‌کنیم آن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم بندی کنید و پس از چاپ قطعات، آن‌ها را به یکدیگر متصل کنید.

اما اگر سرعت اجرای پروژه برای شما مهم است و باز هم به دقت مورد نظر دست پیدا نمی‌کنید، بررسی کنید که آیا واحد مدل سه بعدی شما با واحد پرینتر سه بعدی شما یکسان است یا خیر.

نکات مهم در بالا بردن دقت پرینتر سه بعدی
برای داشتن مدل پرینت شده دقیق متناسب با نیازتان، همه پارامترهای اثرگذار را بررسی کنید؛ چرا که هر بخش هرچند کوچک می‌تواند نقش مهمی در دقت پرینت داشته باشد.

سخن پایانی

پارامترهای زیادی در دقت پرینتر سه بعدی دخیل هستند. از جمله کارهایی که برای افزایش دقت پرینت سه بعدی لازم است انجام شود، می‌توان به بررسی یکسان بودن واحد مدل در نرم افزار و در پرینتر سه بعدی، تنظیم تنش تسمه و روغن کاری قطعات پرینتر، تنظیم دما و نرخ جریان پرینت و … اشاره کرد.

انتخاب مواد اولیه مصرفی در پرینتر سه بعدی نیز پارامتر اثرگذاری برای دستیابی به دقت قابل قبول شما خواهد بود. یکی از این مواد اولیه، پودر سرامیکی است که در پرینترهای سه بعدی ژئومارس استفاده می‌شود. این ماده اولیه که در پرینتر سه بعدی سرامیکی استفاده می‌شود، می‌تواند محصولات دکوری زیبایی را با دقت قابل قبول تولید کند. اگر هنوز محصولات پرینت شده ژئومارس را ندیده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه «فروشگاه ژئومارس» سری بزنید و ببینید که این پرینترها قادر به تولید چه محصولات دکوری زیبایی هستند.

آیا همه فناوری های پرینت سه بعدی برای تولید یک قطعه خاص، یک دقت ثابت خواهند داشت؟

خیر. دقت فناوری‌های مختلف چاپ سه بعدی مانند FDM، SLS، بایندر جت و … از نظر این که می‌تواند قطعات را با ابعاد مورد نظر چاپ کنند، برابر نیستند.

چگونه دقت پرینت مدل های سه بعدی خود را افزایش دهیم؟

از ماده اولیه مناسب استفاده کنید. پرینتر سه بعدی خود را بررسی کنید و در صورت نیاز به روغن کاری یا تنظیم کشش تسمه آن را اصلاح کنید. از بررسی جزئیات پرینت لایه اول غافل نشوید. واحد نرم افزاری و واحد پرینتر خود را چک کنید. دما و سرعت جریان را تنظیم نمایید.

برای جلوگیری از تاب برداشتن یا انقباض مدل‌های سه بعدی چه باید کرد؟

برای این که مدل سه بعدی پرینت شده شما دقت بالاتری داشته باشد و دچار مشکلاتی از این دست نشود، می‌توانید این موارد را در نظر داشته باشید: استفاده از نرم افزار مدلسازی چاپ پیشرفته، استفاده از مواد با نقطه ذوب پایینتر (FDM) یا مواد سفت‌تر (رزین‌ها)، استفاده از فناوری که در آن تغییر شکل بعید باشد (بایندر جت)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن