ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی | ژئومارس

ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی

سرفصل‌ها

ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی چرا و چگونه؟

همانطور که می‌دانید امروزه استفاده از پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلف رو به گسترش است. روند چاپ این فناوری به صورت لایه به لایه بوده و نیاز به بررسی دقیق و تحلیل نتایج به صورت مداوم را دارد تا بتوان به کیفیت قابل قبولی در مدل های پرینت شده دست یافت.

نیاز به بررسی‌های دقیق، افزایش سرعت چاپ ساختارهای پیچیده با تمام جزییات و رفع نواقص آن را می‌توان چرایی ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی دانست. در ادامه قصد داریم به بررسی بیشتر استفاده از هوش مصنوعی در پرینتر سه بعدی و نمونه های انجام شده آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

 

استفاده از هوش مصنوعی در پرینتر سه بعدی

استفاده از پرینترهای سه بعدی به عنوان یکی از روش‌های تولید، در صنایع مختلف گسترش پیدا کرده است. اگر چه استفاده از پرینترهای سه بعدی بسیاری از امور را آسان‌تر نموده است و باعث کاهش هزینه‌ها گشته اما هنوز هم مشکلات حل نشده‌ای در این فناوری وجود دارد که امید است با استفاده از هوش مصنوعی بتوان آنها را به طور کامل رفع نمود. ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی این اجازه را به صاحبان صنایع می دهد تا در کنار انجام سایر بخش های کسب و کاری خود، بتوانند از انجام پرینت سه بعدی نیز اطمینان داشته باشند.

ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی تاثیرات بسیار مثبتی را به همراه داشته است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت خودنظارتی: کسانی که از پرینترهای سه بعدی استفاده می‌کنند، همواره در حال بررسی وضعیت چاپ سه بعدی خود بوده و در زمان چاپ نیاز است که تمام جوانب کار را بسنجند. استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند با ایجاد شرایطی مناسب، خطای انسانی را از بین ببرد و به صورت مستقل و بدون نیاز به نظارت انسانی، چاپ سه بعدی را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.

تحلیل داده ها: تمامی داده‌ها در حین انجام عملیات پرینت سه بعدی توسط هوش مصنوعی ذخیره خواهد شد. هوش مصنوعی در پرینترهای سه بعدی می‌تواند نتیجه کار را با نتیجه مطلوب مقایسه نموده و در سیستم نرم افزاری یا سخت افزاری تغییرات مورد نیاز را انجام دهد. همچنین هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که پیش از انجام پروسه چاپ خطاها را پیش بینی و آن را اصلاح نماید.

استفاده از هوش مصنوعی در پرینتر سه بعدی | ساخت پرینتر | کاربرد هوش مصنوعی در پرینت سه بعدی

 

ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی

استفاده و ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی، قادر است آینده را دگرگون سازد. فرآیند چاپ سه بعدی به دلیل اینکه یک فرآیند لایه به لایه است، هرگونه تغییرات جزئی در کیفیت مواد پرینت شده یا تغییر دمای آن موجب از دست رفتن نمونه پرینت شده می‌شود و ساعت ها تلاش را هدر می‌دهد. این فناوری برای پیشرفت هرچه بیشتر و تولید محصولات با کیفیت‌تر نیاز به بررسی و تحلیل در لحظه را دارد.

عملیات بررسی معمولا توسط انسان انجام می‌گردد که می‌تواند با خطاهای انسانی روبه رو بوده و نتیجه قابل قبولی را به دست ندهد. از این رو نیاز به استفاده از هوش مصنوعی، برای رفع چنین مشکلاتی راه حل قابل قبولی خواهد بود. در ادامه قصد داریم به معرفی چند نمونه از کاربردهای ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی بپردازیم:

 

پرینت سه بعدی قطعات خودرو با استفاده از هوش مصنوعی

یکی از شرکت هایی که ایده ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی را عملی کرده است، شرکت فولکس واگن (Volkswagen یا VW) است. این شرکت توانسته است برخی از قطعات ماشین را با استفاده از پرینت سه بعدی و هوش مصنوعی به صورت پیچیده‌تر و سبک‌تر تولید نماید. قطعات تولید شده توسط پرینترهای سه بعدی و هوش مصنوعی شامل فرمان ماشین، آینه‌های کناری و نیز چرخ ها بوده است. این قطعات دارای ظاهری زیبا هستند که با دقت کافی تولید شده اند.

هدف این شرکت استفاده از این تکنولوژی برای ساخت قطعات جدید با استفاده از قطعه های قدیمی پلاستیکی است. این عمل علاوه بر کاهش زباله‌های تولیدی که موجب آسیب به محیط زیست می‌شود، باعث صرفه جویی در مصرف سوخت نیز می‌گردد.

لازم به ذکر است که هنوز تکنولوژی پرینت سه بعدی در حدی رشد نکرده است که بواسطه آن بتوان بصورت کامل یک ماشین ایجاد کرد اما این شرکت ادا می‌کند که بواسطه پرینت سه بعدی می‌توان طرح هایی با انعطاف پذیری بالاتر، کم وزن‌تر و نیز مقرون به صرفه‌تر تولید کرد.

پرینت سه بعدی | ساخت قطعات خودرو با پرینت سه بعدی و هوش مصنوعی

 

ساخت سازه ها با ترکیب تکنولوژی پرینت سه بعدی و هوش مصنوعی

یکی دیگر از مثال‌هایی که ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی را محقق کرده است، پروژه یکی از استارتاپ‌های واقع در لندن است. این استارتاپ “Ai Build” نام دارد که توانسته است با ترکیب پرینتر سه بعدی، ربات‌های صنعتی و هوش مصنوعی دستگاهی تولید کند که در حین انجام عملیات چاپ سه بعدی، هوش مصنوعی دستگاه، مشاهدات و بررسی‌های لازم را انجام دهد، از اشتباهات خود درس بگیرد و درصدد رفع آن‌ها برآید.

صاحبان این استارتاپ ابتدا پرینترهای سه بعدی را با ربات‌های صنعتی ترکیب کردند ولی متوجه شدند که این کار توانایی کاهش زمان انجام پرینت را ندارند و نیاز است که برای انجام پروسه تولید به طور دقیق و کاهش میزان خطا، زمان ساخت را طولانی‌تر کنند. آنها معتقد بودند که ربات‌ها نابینا هستند و تنها دستورات را از کامپیوتر دریافت کرده و آن را به صورت کورکورانه اجرا می‌کنند. ربات ها نمی توانستند مشکلات را متوجه شوند و خود را با آنها منطبق سازند.

از این رو به فکر استفاده از هوش مصنوعی برای تحلیل پروسه تولید افتادند. نتیجه تلاش آنها به خوبی جواب داد و پرینتری تولید کردند که در مقایسه با پرینترهای سه بعدی معمولی، فرآیند چاپ سه بعدی را در زمان کمتری انجام می داد. همچنین با وجود هوش مصنوعی، ربات‌ها می توانستند خطاهای رخ داده را تشخیص دهند و آن را با لایه بعدی جبران نمایند.

هوش مصنوعی و پرینتر سه بعدی | پرینت سازه با استفاده از هوش مصنوعی

 

ساخت پرینتر خود اصلاح شونده با استفاده از هوش مصنوعی

در این بخش قصد داریم به معرفی یکی دیگر از نمونه های ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی بپردازیم. این شرکت که با نام Inkbit شناخته می‌شود با ترکیب بینایی ماشین و هوش مصنوعی توانسته است پرینتر سه بعدی ایجاد کند که تجهیزات و پروسه چاپ سه بعدی را به صورت خودکار اصلاح می نماید.

این دستگاه ابتدا با فناوری بینایی ماشین می تواند در لحظه تمام روند چاپ را اسکن کرده و سپس با استفاده از هوش مصنوعی، ایرادات احتمالی را دریافت کند و آن‌ها را اصلاح سازد. این امر موجب افزایش قابلیت اطیمنان فرآیند پرینت سه بعدی می شود و قابل تعمیم به پروژه‌ها در مقیاس بزرگتر است.

ساخت پرینتر با استفاده از هوش مصنوعی | معرفی روش کار شرکت Inkbit

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن