مهم ترین نکات خرید پرینترهای سه بعدی

چگونه یک پرینتر سه بعدی بخریم؟

سرفصل‌ها

آیا می دانید پیش از خرید پرینتر سه بعدی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

اگر قبلا از پرینترهای سه بعدی استفاده کرده باشید و یا با دیدن ویژگی‌های منحصربه فرد این فناوری به فکر خرید پرینتر سه بعدی باشید، پیش از هرچیزی باید در مورد آن تحقیق کنید. امروزه تعداد زیادی شرکت وجود دارند که تکنولوژی‌های مختلفی را از پرینترهای سه بعدی با کاربری‌های متفاوت ارائه می‌دهند که انتخاب پرینتر مناسب را سخت کرده است. در این مقاله قصد داریم برای آشنایی بیشتر شما با پرینترهای سه بعدی، نکاتی که باید در زمان خرید چاپگرهای سه بعدی به آن توجه کنید را بیان کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خرید پرینتر سه بعدی

مدت‌ها پیش، از پرینترهای سه بعدی تنها در صنعت استفاده می‌شد و هزینه خرید پرینتر سه بعدی بالا بود اما امروزه به نظر می‌رسد پرینترهای سه بعدی به عنوان چاپگرهای سه بعدی معمولی در دسترس عموم قرار گرفته‌اند. این دسترسی گسترده باعث شده است که پرینترهای سه بعدی با عملکردهایی متفاوت و قیمت‌های متفاوت تولید شوند.

در اینجا ما قصد نداریم که برای خرید چاپگر سه بعدی، پرینتر خاصی را به شما معرفی کنیم، بلکه هدف این است که با ارائه نکاتی که پیش از خرید پرینترهای سه بعدی باید به آن توجه شود، به شما کمک کنیم تا ویژگی‌های پرینتر سه بعدی مورد نظر خود را به دست آورد و آنگاه اقدام به خرید پرینتر 3 بعدی کنید.

خرید پرینتر سه بعدی | کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران

راهنمای خرید پرینترهای سه بعدی

اگر قصد خرید پرینتر سه بعدی دارید، ابتدا لازم است که در مورد آن نکات مهمی را بدانید تا بتوانید بهترین آن‌ها را متناسب با نیاز و بودجه خود تهیه کنید. همانطور که می‌دانید تکنولوژی پرینترهای سه بعدی امکانات زیادی را در اختیار صنایع مختلف قرار داده است. ممکن است شما با اهدافی مشخص مانند چاپ مجسمه، تولید قطعات صنعتی و … قصد خرید دستگاه پرینتر سه بعدی داشته باشید که باید پیش از آن در مورد آنها اطلاعاتی کسب نمایید. در ادامه به معرفی نکات قبل از خرید دستگاه چاپ سه بعدی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

پرینترهای سه بعدی به لحاظ قابلیت‌هایی که ارائه می‌دهند، در ابعاد مختلفی وجود دارند. همچنین فناوری‌های متفاوتی که در خود جای داده‌اند مانند فناوری FDM تا فناوری هایی نظیر فناوری DLP (پردازش نوری دیجیتالی)، SLA (استریولیتوگرافی) و مواردی از این دست، آن‌ها را با یکدیگر متفاوت ساخته است. شما می‌توانید با دانستن نکاتی در مورد خرید پرینتر 3d، بهترین پرینتر سه بعدی  مناسب خود را بخرید. از جمله نکاتی که پیش از خرید پرینترهای 3 بعدی باید بدانید شامل موارد زیر است:

 1. حجم پرینت
 2. سرعت انجام پرینت
 3. میزان دقت پرینتر
 4. نوع سیستم حرکتی
 5. تجهیزات حرکتی
 6. جنس صفحه ساخت
 7. تعداد نازل پرینتر
 8. سیستم های تزریق مواد
 9. امکان تعویض نازل
 10. کالیبراسیون اتوماتیک
 11. مواد مصرفی و اولیه پرینتر سه بعدی
 12. توجه به گرم کن صفحه ساخت
 13. دقت ابعادی پرینتر سه بعدی
 14. توجه به هزینه های سرویس و نگهداری
 15. گارانتي و خدمات پس از فروش

راهنمای خرید پرینترهای سه بعدی | محصولات پرینترهای سه بعدی

توجه به حجم پرینت برای خرید پرینتر سه بعدی

برای اینکه بتوانید حجم پرینت مورد نیاز خود را مشخص کنید باید بدانید که حجم پرینت را در سه راستای طولی، عرضی و ارتفاعی می‌سنجند. این حجم که باید پیش از خرید پرینتر سه بعدی به آن توجه کنید با حجم قطعه پرینت شده به صورت یکپارچه و یک جا برابر است. لازم به ذکر است که قطعات پرینت شده بزرگ معمولا از مونتاژ کردن قطعات کوچکتر به دست می‌آیند و سپس یک کل منسجم را تشکیل می‌دهند.

پس معیار شما برای خرید پرینترهای سه بعدی می‌تواند حجم قطعات خرد قابل مونتاژ باشد. البته باید در مونتاژ قطعات پرینت شده با پرینترهای سه بعدی و مسطح ساختن سطوح آن دقت کافی لحاظ شود. همچنین در اتصال قطعات، خطوط اتصال تقریبا قابل دیدن هستند. اگر قصد دارید که قطعات بزرگتری را به صورت یکجا پرینت کنید از پرینترهای سه بعدی با حجم پرینت بیشتر استقاده کنید.

سرعت انجام پرینت و هزینه خرید پرینتر سه بعدی

یکی دیگر از نکاتی که پیش از خرید پرینتر سه بعدی باید به آن توجه کنید سرعت انجام پرینت است. در پرینترهای سه بعدی به طور معمول سرعت پرینت با واحد میلی‌متر بر ثانیه مشخص می‌شود و نشان دهنده سرعت حرکت نازل پرینتر در زمان عملیات تزریق مواد است. باید توجه کنید که هرچه سرعت انجام چاپ بیشتر باشد، شما باید برای خرید چاپگر سه بعدی هزینه بیشتری پرداخت کنید.

اگر به دنبال خرید پرینترهای سه بعدی ارزان هستید یکی از گزینه‌هایی که باید به آن توجه کنید، حداقل سرعت لازم برای پرینت مدل‌هایتان است.

میزان دقت پرینترهای سه بعدی

میزان دقت پرینتر از دیگر نکات قابل توجه قبل از خرید پرینتر سه بعدی است. میزان دقت پرینت با واحد میکرون تعیین می‌شود و مانند آنچه در سرعت انجام پرینت بیان شد، هر چه عدد دقت پرینتر بالاتر باشد، برای خرید پرینتر 3 بعدی باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

مراکز فروش پرینترهای سه بعدی | دستگاه ساخت سه بعدی

سیستم حرکتی در پرینترهای سه بعدی

پیش از خرید پرینتر سه بعدی  باید بدانید که در پرینترهای سه بعدی، سیستم‌های حرکتی به کار رفته متفاوت هستند. شما می توانید متناسب با نیاز خود از بین سیستم های حرکتی موجود بهترین گزینه را انتخاب نمایید. از متداول ترین سیستم‌های حرکتی در پرینترهای سه بعدی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سیستم کارتزینی در جهت XY
 • سیستم کارتزینی در جهت XZ
 • سیستم کارتزینی CoreXY
 • سیستم بازوی رباتیکی
 • سیستم دلتا

در میان موارد اشاره شده، سیستم کارتزینی در جهت XY و سیستم کارتزینی CoreXY متداول‌تر هستند.

تجهیزات حرکتی پرینترهای سه بعدی

پرینترهای سه بعدی برای حرکت در هر کدام از سیستم‌های حرکتی، نیازمند تجهیزات حرکتی خاصی هستند که این تجهیزات می‌توانند به طور مستقیم بر روی کیفیت چاپ، دقت پرینت و نیز میزان استهلاک دستگاه پرینتر اثرگذار باشند.

از جمله متداول ترین تجهیزات حرکتی مورد استفاده در چاپگرهای سه بعدی می‌توان به پیچ و مهره، بال اسکرو و لید اسکرو ACME اشاره نمود که نقش این تجهیزات در کنار مدول‌های حرکتی همانند ریل واگن، رولبرینگ و شفت می‌تواند منجربه حرکت دستگاه گردد.

توجه به تجهیزات حرکتی برای خرید پرینتر سه بعدی اهمیت بالایی دارد به طور مثال در پرینترهای سه بعدی که از پیچ و مهره استفاده می‌گردد نسبت به استفاده از لید اسکرو در دستگاه پرینت، علاوه بر اینکه باعث استهلاک بیشتری در دستگاه پرینتر می‌شود، می‌تواند ضریب خطای تولید را نیز افزایش دهد. به طور معمول استفاده از سیستم بال اسکرو با مدول حرکتی ریل واگن عملکرد بالاتری ارائه می‌دهد. همچنین سیستم بال اسکرو به همراه شفت و رولبرینگ نیز دارای عملکردی با راندمان خوب است.

توجه به جنس صفحه ساخت در هنگام خرید پرینتر سه بعدی

جنس صفحه ساخت نیز از جمله مواردی است که در هنگام خرید پرینتر سه بعدی  باید به آن توجه شود. معمولا صفحه ساخت در پرینترهای سه بعدی از جنس‌هایی نظیر پی سی بی، شیشه، آهن، آلومینیوم، چوب و … است.

برای اینکه انتخابی مناسب برای جنس صفحه ساخت در زمان خرید دستگاه پرینتر سه بعدی داشته باشید باید با ویژگی‌های هرکدام آشنا شوید. جنس شیشه‌ای صفحه ساخت به دلیل ضریب انتقال حرارت کمی که دارد، نیازمند زمان بیشتری برای گرم شدن است. همچنین امکان تاب خوردگی آن نیز وجود دارد و ممکن است نتوان صفحه را به خوبی کالیبراسیون کرد و به عبارت دیگر می‌توان گفت کالیبراسیون صفحه ساخت شیشه‌ای عملا سخت یا غیرممکن است.

صفحات ساختی که از جنس آلومینیوم هستند به دلیل ضریب انتقال حرارت بالا می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید دستگاه چاپ سه بعدی باشند. همچنین این صفحات با گذشت زمان دچار تاب خوردگی نمی‌شوند و نسبت به سایر جنس‌ها دارای طول عمر بالاتری هستند. مورد دیگری که این جنس را نسبت به سایر موارد گزینه برتری می‌کند قابلیت انعطاف پذیری بالای این ماده است که می‌توان آن را به آسانی خم کرد و قطعه پرینت شده را جدا نمود.

 کاربرد پرینترهای سه بعدی|بهترین پرینترهای سه بعدی ایرانی | پرینتر سه بعدی خرید

توجه به تعداد نازل پرینتر

در هنگام خرید پرینتر سه بعدی  حتما باید به تعداد نازل‌های دستگاه پرینتر سه بعدی توجه شود. این پارامتر به صورت کاملا مستقیم بر روی توانایی پرینت دستگاه و قیمت آن نیز اثرگذار است. اگر دستگاه پرینتر دارای تعداد نازل دو یا بالاتر از آن باشد با استفاده از آن می‌توان از دو یا چند فیلامنت برای پرینت استفاده کرد. همچنین با استفاده از آن، امکان کاربرد دو یا چند رنگ در مدل پرینت شده نیز فراهم است.

اگر شما نیاز به خرید پرینتر 3D دارید که برای چاپ مدل نیازمند ساپورت گذاری است، باید به تعداد نازل آن توجه کنید. در پرینترهای با دو نازل و بیشتر از آن، می‌توان با استفاده از موادی مانند PVA و HIPS که به ترتیب حلال در آب و یا لیمونن هستند، عملیات ساپورت گذاری را انجام داد.

اگر بودجه شما برای خرید پرینتر سه بعدی با تعداد نازل بیش از یک عدد کافی نیست و به دنبال خرید پرینترهای سه بعدی ارزان هستید، نگران نباشید؛ شما می‌توانید از پرینترهای سه بعدی تک نازل استفاده کنید و ساپورت گذاری را به صورت جزیی از مدل انجام دهید و سپس در پایان عملیات چاپ آن را به روش‌های مکانیکی از مدل اصلی خودتان جدا کنید.

لازم به ذکر است که خرید پرینترهای 3 بعدی با تعداد نازل بیش از یک عدد با تمام ویژگی‌های خوبی که گفته شد، برای کالیبراسیون نیازمند زمان و تجربه کاری بالایی است. حتی استفاده از کالیبراسیون اتوماتیک نیز می‌تواند سخت و زمانبر باشد. همچنین آماده سازی مدل برای پرینت توسط پرینترهای چند نازل نیازمند تجربه و مهارت بالایی است.

سیستم‌های تزریق مواد در پرینترهای سه بعدی

برای اینکه عملیات پرینت مطابق با خواست شما انجام شود باید در هنگام خرید پرینتر سه بعدی به سیستم تزریق مواد در دستگاه پرینتر توجه کنید. به طور معمول در پرینترهای FDM که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، دو نوع سیستم تغذیه کننده وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • سیستم تغذیه مستقیم یا Direct
 • سیستم تغذیه بودِن یا Bowden

در سیستم مستقیم کنترل بیشتری نسبت به تزریق مواد وجود دارد و می‌توان به خوبی پس کشیدگی‌های احتمالی را کنترل نمود. در این نوع سیستم می‌توان از مواد دارای خاصیت ارتجاعی (Flexible) استفاده نمود. در سیستم Bowden، سیستم تغذیه کننده مواد معمولا در فاصله‌ای از نازل و در پشت دستگاه وجود دارد و مواد از طریق لوله‌ها به نازل وارد می‌شود. به همین دلیل فشار کمتری به تجهیزات حرکتی اعمال می‌شود و سرعت پرینت افزایش می‌یابد.

در هنگام خرید پرینتر 3 بعدی با سیستم تزریق Bowden توجه کنید که در این سیستم امکان استفاده از مواد ارتجاعی وجود ندارد و نمی‌توان کنترل دقیق در هنگام تزریق مواد و به خصوص در هنگام پس کشیدگی داشت.

ساخت پرینترهای سه بعدی در ایران | محصولات پرینترهای سه بعدی

امکان تعویض نازل چاپگرهای سه بعدی

نکته مهمی که باید در زمان خرید پرینتر سه بعدی به آن توجه کنید این است که پس از تزریق مواد از طریق نازل، بین مواد تزریق شده و دیواره نازل معمولا اصطکاکی به وجود می‌آید و نازل دچار فرسایش می‌شود؛ پس نیاز است که بتوانید به راحتی نازلی جایگزین برای آن پیدا کنید. در دسترس بودن نازل‌های مختلف، تطابق خوب نازل با دستگاه و کیفیت آن از مواردی است که باید در هنگام خرید پرینترهای سه بعدی به آن توجه شود.

توجه به قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک در خرید پرینتر سه بعدی

در بخش‌های قبل به توجه به کالیبراسیون در زمان خرید پرینتر سه بعدی اشاره شد؛ اما منظور از کالیبراسیون چیست؟ کالیبراسیون به تراز نمودن فاصله نوک نازل پرینتر سه بعدی تا صفحه ساخت گفته می‌شود. در گذشته این کار توسط اپراتور دستگاه انجام می‌گرفته است که علاوه بر صرف زمان زیاد، دقت پایینی داشته است.

امروزه پرینترهای سه بعدی به طور معمول دارای قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک هستند. این قابلیت علاوه بر کاهش زمان کالیبراسیون، دقت و سرعت تنظیمات جهت عملیات چاپ را افزایش می‌دهد و نسبت به روش‌های دستی دقت بالاتری دارد. به طور کلی می‌توان گفت که کالیبراسیون اتوماتیک تاثیر مستقیمی بر کیفیت پرینت می‌گذارد که در هنگام خرید چاپگر سه بعدی باید به آن توجه شود.

مواد مصرفی و اولیه پرینتر سه بعدی

در هنگام خرید پرینتر سه بعدی باید به مواد مصرفی و اولیه پرینترهای سه بعدی توجه شود. مواد مصرفی و تزریقی دستگاه‌های پرینتر معمولا فیلامنت هستند. فیلامنت‌ها تنوع زیادی دارند که می‌توان با توجه به نیاز خود اقدام به خرید فیلامنت پرینتر سه بعدی کرد. برخی از پرینترها تنها می‌توانند از فیلامنت‌های محدودی استفاده کننده و نمی‌توانند موادی مانند ABS، لاستیک، فلز و … را چاپ کنند.

خرید چاپگر سه بعدی در هنگام خرید پرینتر 3 بعدی باید توجه کنید که پرینتر انتخابی بتواند نیازهای شما را برآورده کند و بتوانید اقدام به خرید فیلامنت مناسب پرینتر سه بعدی خود کنید.

اگر قصد خرید دستگاه پرینتر سه بعدی دارید باید به این نکته توجه کنید که پرینتر انتخابی تنها محدود به  استفاده از فیلامنت‌های شرکت تولید کننده پرینتر نباشد؛ چرا که این شرکت‌ها فیلامنت‌های خود را به مراتب با قیمتی بالاتر از مواد اولیه و فیلامنت‌های متداول در بازار عرضه می‌کنند.

به طور خلاصه در زمان خرید دستگاه چاپ سه بعدی ، به قیمت، تنوع و دسترسی به خرید فیلامنت پرینتر سه بعدی توجه کنید و از فروشنده بخواهید تا لیست کاملی از مواد مصرفی پرینتر سه بعدی را در اختیارتان قرار دهد.

قیمت مواد اولیه پرینترهای سه بعدی| خرید پرینتر سه بعدی

توجه به گرم کن صفحه ساخت

در هنگام خرید پرینتر سه بعدی باید به ارتباط صفحه ساخت و نوع فیلامنت مصرفی توجه داشت. اگر قصد استفاده و خرید فیلامنت  absرا به عنوان مواد اولیه دارید، استفاده و توجه به گرم کن صفحه ساخت ضروری است. توجه کنید که فیلامنت‌هایی مانند ABS و Nylon نیازمند گرم کردن صفحه پرینت هستند تا قطعه در حال پرینت بتواند به صفحه ساخت چسبندگی بالا و کافی داشته باشند اما مواد اولیه‌ای مانند PLA نیازمند وجود گرم کن نیستند.

توجه به دقت ابعادی در خرید پرینتر سه بعدی

دقت ابعادی دستگاه یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام خرید پرینتر سه بعدی به آن توجه شود. منظور از دقت ابعادی پرینتر نسبت خطای اندازه‌ای مدل پرینت شده با مدل دیجیتالی آن است. به عبارت دیگر تلرانس چاپ را می‌توان به عنوان دقت ابعادی پرینتر شناخت. برای اینکار نیاز است که ابعاد در تمام راستاهای مدل پرینت شده اندازه گیری شود و با مدل اصلی نرم افزاری آن مقایسه گردد. هرچه این اختلاف کمتر باشد کیفیت پرینت دستگاه بیشتر خواهد بود و نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد.

توجه به هزینه‌های سرویس و نگهداری

در زمان خرید پرینتر سه بعدی باید به این نکته توجه نمود که سرویس و نگهداری و هزینه های آن در آینده چگونه خواهد بود. پرینترهای سه بعدی در اثر حرکت مداوم در طول زمان عملکرد خود را نسبت به اول از دست می‌دهند و نیازمند سرویس و نگهداری دوره‌ای می‌شوند. به همین دلیل لازم است که از همان ابتدا اطلاعاتی در مورد سرویس و نگهداری و همچنین هزینه‌های آن از فروشنده پرینتر گرفته شود.

گارانتي و خدمات پس از فروش

پیش از خرید پرینتر سه بعدی حتما باید اطلاعاتی در مورد گارانتی و خدمات پس از فروش آن از شرکت ارائه کننده پرینتر به دست آورید. شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش از ضروریات پیش از خرید پرینتر 3d می‌باشد که ممکن است در صورت عدم توجه به آن، در آینده با دردسرهای زیادی روبه رو باشید. در برخی از پرینترهای تعمیرات و تهیه قطعات بدکی بسیار مشکل و یا غیرقابل دسترس باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن