مراقبت و نگهداری از گلدان سرامیکی

نحوه مراقبت و نگهداری از گلدان سرامیکی

سرفصل‌ها

امروزه افراد صاحب سبک و کسانی که به طراحی  داخلی اهمیت بسیاری می‌دهد،  به استفاده از گلدان‌ها در فضاهای داخلی توجه ویژه‌ای دارند. از جمله‌ این گلدان‌ها که به دلیل ویژگی‌هایی که دارد بسیار مورد استقبال واقع شده گلدان‌های سرامیکی هستند. دلیل استفاده از این گلدان‌ها آن است که باعث می‌شود فضایی بسیار زیبا و دلنشین داشته باشید و به دلیل رنگ‌ها و طراحی زیبا و مات یا براق بودنش باعث شده تا نظر افراد زیادی را به خود جلب کند. از جمله نکاتی که پس از خرید گلدان سرامیکی باید در نظر گرفته شود نحوه نگهداری از گلدان سرامیکی و مراقبت از آن است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. 

مزیت‌های گلدان سرامیکی

گلدان‌های سرامیکی، زیبا و رنگارنگ هستند. از این گلدان‌ها هم به عنوان گلدان گل و گیاه استفاده می‌شود و هم به عنوان یک وسیله تزیینی به تنهایی یا همراه با گلی مصنوعی به کار می‌رود. مزایای گلدان‌های سرامیکی بسیار زیاد است که همین موارد باعث شده تا این گلدان‌ها در میان بسیاری از افراد از محبوبیت بالایی برخوردار باشند. به عنوان نمونه چند مورد از ویژگی‌های خوب این نوع گلدان‌ها عبارت است از:

  •  مقاومت گلدان‌های سرامیکی در برابر انجماد بسیار خوب است.
  • گلدان های سرامیکی با طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوع تولید شده و  بسیار زیبا هستند و با هر تم و سبک از دکوراسیون داخلی به راحتی هماهنگ می‌شوند. 
  • این نوع گلدان ها معمولاً دارای اشکال بسیار جذاب هستند ولی وزن آن‌ها نسبت به گلدان‌های پلاستیکی کمی زیاد است.  

برای گیاهانی که نیاز دارند جهت نگهداری بهتر خاکشان همواره مرطوب باشد، گزینه‌ای عالی محسوب می‌شوند.

یکی از مزیت‌های گلدان‌های سرامیکی نسبت به گلدان سفالی یا پلاستیکی، ظاهر آنهاست. در مقایسه با رنگ‌ها، طرح‌ها و سبک هایی زیبا که در گلدان‌های سرامیکی پیدا می‌شود، گلدان‌های سفالی نسبت به آن کمی خسته کننده تر به نظر می‌رسند. با روی کار آمدن پرینترهای سه بعدی سرامیک، ساخت گلدان سرامیکی با اشکال خاص و متنوع نیز آسان‌تر شده است. 

گلدان سرامیکی ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی
گلدان سرامیکی ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی – قابل سفارش به روی فروشگاه محصولات دکوری ژئومارس

این گلدان‌ها دارای جنسی محکم و مقاوم هستند. اما برای نگهداری از گلدان سرامیکی باید به نوسانات ناگهانی دما در آن‌ها دقت کنید تا از ترک خوردن گلدان جلوگیری شود. به این صورت که اگر گلدان در جای گرمی یا در زیر نور آفتاب قرار داشته برای آبیاری به گیاه از آب خیلی سرد استفاده نکنید.

سنگینی بدنه این گلدان‌ها موجب شده تا بتوانند گیاهانی که وزن خود را به سمت پایین می اندازند، در خودشان حفظ کنند.

می‌توانید از گل‌های مصنوعی در گلدان سرامیکی استفاده کنید
  • اکثر این گلدان‌ها دارای سوراخی در کف گلدان هستند تا آب اضافه‌ی گیاه خارج شده و از خراب شدن گیاه جلوگیری شود. چنانچه این حفره وجود نداشت خودتان می‌توانید با استفاده از یک شی نوک تیز مثل پیچ گوشتی یا در صورت وجود با استفاده از دریل این سوراخ را تعبیه نمایید.

ویژگی‌های گلدان سرامیکی و معرفی چند گیاه آپارتمانی

ظروف سرامیکی که با لایه ای از لعاب ساخته شده‌اند مانع از خشک شدن خاک می‌شوند، در صورتی که این اتفاق در ظروف سفالی و غیر لعابی زودتر صورت می‌گیرد. اگر سعی کنید در گلدان‌های سرامیکی گیاه خود را به میزان مناسبی آبیاری نمایید و گلدان شما از سوراخ زهکشی یا همان حفره‌ی انتهای گلدان که برای خروج آب اضافه‌ی گلدان تعبیه شده برخوردار باشد در این صورت انتخاب شما در بین گیاهانی که تمایل دارید در این گلدان نگهداری کنید بیشتر خواهد بود. همچنین لعاب های روی گلدان سرامیکی موجب می شود که رطوبت بیشتری را نسبت به گلدان سفالی در خود نگه دارد.  

مناسب‌ترین گیاهان خانگی برای گلدان‌های سرامیکی گیاهانی هستند که خاک مرطوب و یکنواخت رو ترجیح می دهند یا گیاهانی که با محیط مرطوب طبیعت سازگار شده‌اند. از جمله گیاهانی که برای نگهداری در گلدان سرامیکی منتسب هستند، عبارتند از:

  • پتوس طلایی
  • گیاه عنکبوتی یا گل گندمی
  • گیاه اشک کودک یا چمن عروس
  • گیاه سرخس
  • گیاه پرسیاوشان
گلدان سرامیکی و گیاه خشک
گل ها و گیاهان متنوعی را می‌توانید در گلدان سرامیکی نگهداری کنید.

تمیز کردن گلدان سرامیکی

اگر از گلدان سرامیکی برای مدت طولانی استفاده شود، لکه های زیادی روی دیواره‌ی آن ایجاد خواهد شد. این لکه‌ها باعث می‌شود تا گلدان شفاف نباشد و به طور جدی روی زیبایی آن تأثیر بگذارد. معمولا این لکه‌ها به سختی با آب پاک می‌شوند اما جای نگرانی نیست. برای تمیز کردن گلدان، ابتدا دیواره‌ی گلدان را با آب مرطوب کنید، سپس مقداری نمک تصفیه شده را روی انگشت خود بگیرید و بر روی دیواره‌ی  گلدان فشار دهید تا لکه‌ها محو شود. سپس گلدان را را با آب تمیز بشویید. در این زمان متوجه خواهید شد که دیواره گلدان دوباره شفاف شده است.

برای تمیز کردن کف گلدان‌های باریک و بلند که نمی‌توان دست را به داخل آن فرو برد و لکه‌های آن را پاک کرد. می‌توانید از مقداری “ضدعفونی کننده” استفاده کنید. ابتدا مقدار کمی آب در بطری بریزید و سپس مقداری “ضد عفونی کننده” را اضافه کنید، مقدار آن را می توان با توجه به وضعیت لکه‌ها تعیین کرد. پس از یک ساعت، پارچه را دور یک چوب کوچک چوبی بپیچید و داخل گلدان فرو کنید و به آرامی به کف آن بکشید. متوجه خواهید شد که لکه های سرسخت به راحتی پاک می‌شوند.

نگهداری از گلدان سرامیکی

برای نگهداری از گلدان‌های سرامیکی‌ای که در آن‌‌ها گیاه کاشته‌اید و نیاز به آبیاری دارد چنانچه موارد زیر را رعایت کنید عمر گلدان شما بیشتر شده، کثیف نمی‌شود و مانند روز اول باقی خواهد ماند.

1. دیواره‌ی بیرونی گلدان را مرتب تمیز کنید و چنانچه بر روی دیواره‌ی داخلی گلدان آب یا ماسه وجود داشت آن را نیز تمیز کنید. از بکار بردن جسم سخت و سیمی برای تمیز کردن سطح گلدان خودداری کنید زیرا باعث خراشیدن سطح گلدان گل می‌شود.

2. برای جلوگیری از خیس ماندن طولانی مدت دیواره‌ی داخلی گلدان به اندازه به گیاه خود آب دهید، زیرا اگر برای مدت طولانی آب در گلدان باقی بماند باعث ایجاد میکروارگانیسم های زیادی می‌شود که ممکن است جداره‌ی گلدان را بخورد.

3. جنس این گلدان‌ها شکننده است پس مواظب باسید که جسم سختی به آن‌‌ها برخورد نکند یا از بلندی نیوفتد.

رفع ترک در گلدان سرامیکی 

اساسا گلدان سرامیک ساخته شده از خاک رسی است که روی آن را با لعاب پوشانیده‌اند و سپس رنگ آمیزی شده است. ایجاد ترک در گلدان‌های سرامیکی که گیاه در آن کاشته‌اید اتفاقی عادی است،  مخصوصا زمانی که در معرض دمای انجماد قرار بگیرند. اگر گلدان گل شما ترک‌های ساده‌ای دارد و هیچ تکه سفالی از دست نرفته است، می‌توانید گلدان را ابتدا با یک دستمال، تمیز و سپس خشک کرده و با استفاده از یک چسب اپوکسی  آن را کاملا ترمیم کنید. بعد از آن می‌توانید گلدان را رنگ آمیزی کنید تا دیگر اثری از ترک‌های قبل باقی نماند. علت ترک خوردن گلدان آن است که آب موجود در خاک گلدان می‌تواند یخ زده و منبسط شود و باعث ترک خوردن و خرد شدن خاک رس شود.

کلام آخر

کاربرد گلدان در دکوراسیون داخلی علاوه بر استفاده از آیتمی جهت افزایش زیبایی فضا، سبب بالا بردن انرژی مثبت و بهبود کیفیت هوا می‌شود. از گلدان می‌توانید در جاهای مختلف  منزل یا محل کار خود مانند آشپزخانه، اتاق‌ خواب، پذیرایی، پاسیو، میز کار، سرویس بهداشتی و …  استفاده کنید. استفاده از گلدان سرامیکی به دلایل وجود مزیت‌های فراوان آن و همچنین رنگبندی‌های متنوع و طرح‌های زیبایی که دارد و می‎‌‌تواند با هر طراحی هماهنگ شود بسیار مورد استقبال عموم قرار دارد. اگر از این نوع گلدان‌ها به درستی مراقبت کنید تا سالیان سال می‌توانید از زیبایی آن‌ها در دکوراسیون خانه خود بهره مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن