چاپ-سه-بعدی

ساخت تیر ساختمانی با چاپ سه بعدی!

سرفصل‌ها

محققان یک تیر جدید را با تکنیک پرینت و چاپ سه بعدی ساخته و ثبت کرده‌اند که به روش مشابه قطعات لگو مونتاژ می‌شود و وزن بسیار کمتری نسبت به تیرهای بتنی یا فلزی متداول دارد. تیم دانشگاه پلی‌تکنیک والنسیا (UPV) در اسپانیا توضیح می‌دهد که از پلاستیک بازیافتی به عنوان ماده خام این تیرها استفاده می‌کنند که با تکنیک چاپ سه‌ بعدی می‌توان آنها را چاپ و مونتاژ کرد. آنها این را هم اضافه کردند که این تیرها تا 80 درصد وزن کمتری نسبت به تیرهای معمولی دارد که به نظر می‌رسد این تیرهای جدید پایدارتر و سبک‌تر از تیرهای بتنی یا فلزی هستند و حمل و مونتاژ به نسبت سریع‌تری دارند که می‌تواند الگوی توسعه در صنعت ساختمان را تغییر دهد.

چاپ سه بعدی و ساخت تیر ساختمانی!

خوزه رامون آلبیول، یکی از محققان این مطالعه می‌گوید: «این یک سیستم طبیعی بسیار هوشمند است و نوآوری اصلی این تیرها در پلیمر استفاده شده در آن نهفته است که کمک می‌کند قطعات را در هر جایی که نیاز باشد مونتاژ و چاپ کرد و با توجه به این که هیچ جزء فلزی در تیرها وجود ندارد، پس تیر ها با گذشت زمان دچار خوردگی نمی شوند.» آلبیول هم چنین توضیح می‌دهد که اگرچه وزن تیرها به سنگینی تیرهای بتنی نیست، ولی استحکام و صلبیت خود را حفظ می‌کنند.

چاپ-سه-بعدی

روشی که محققان توانستند وزن تیرهای مبتنی بر چاپ سه بعدی را به حداقل برسانند استفاده از یک ساختار حفره مانند است که الهام گرفته از یک سیستم طبیعی در استخوان‌های انسان بود. علاوه بر این، ازآنجایی‌که مواد اولیه قابل چاپ، به‌راحتی در نزدیکی محل ساخت در دسترس هستند، سبب حمل‌ونقل آسان و کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود. میگوئل سانچز، از دپارتمان سیستم‌ها و علوم کامپیوتر دانشگاه پلی تکنیک والنسیا می‌گوید: “توانایی سفارشی‌سازی تیرها با استفاده از چاپ سه بعدی در محل، این امکان را فراهم می‌کند تا ویژگی‌های هر تیر را با نیازهای مورد نیاز در هر قسمت از سازه تطبیق دهیم.”

این تیم اختراع خود را در اکتبر سال گذشته ثبت کرد و باید ببینیم صنعت ساخت و ساز چگونه از این تیرها استقبال می‌کند.

آخرین اخبار حوزه پریت سه بعدی را در ژئو مارس دنبال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن