بازیافت فیلامنت پرینتر سه بعدی | بازیافت فیلامنت PLA

بازیافت فیلامنت PLA برای حفظ محیط زیست 🌍

سرفصل‌ها

آیا می‌دانید برخی از فیلامنت‌های مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی قابلیت بازیافت دارند؟ در این مقاله قصد داریم به موضوع “‌بازیافت فیلامنت پرینتر سه بعدی” و به طور خاص به “بازیافت فیلامنت PLA”  بپردازیم. بازیافت فیلامنت یکی از موضوعات بسیار مهمی است که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی پرینت سه بعدی در صنعت ساخت، یکی از دغدغه‌های بشر برای حفظ محیط زیست به شمار می‌رود.

بازیافت فیلامنت پرینتر سه بعدی

بازیافت فیلامنت پرینتر سه بعدی با توجه به پیشرفت روز افزون این تکنولوژی در صنعت‌های ساخت و تولید برای حفظ محیط زیست امری لازم و حیاتی است. امروزه تولید یک محصول با رویکرد سهولت در بازیافت آن، اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که استفاده از یک متریال و بازگرداندن مجدد آن به چرخه تولید، می‌تواند سلامت محیط زیست را تضمین نماید.

یکی از فیلامنت‌هایی که کاربرد زیادی در صنعت پرینترهای سه بعدی دارد، فیلامنت PLA است. این فیلامنت محبوب و پرکاربرد در مقایسه با سایر متریال‌ها دارای ساختاری طبیعی است و پایداری و ایمنی بیشتری دارد. طبق تحقیقات انجام گرفته، بازیافت فیلامنت PLA در صورتی امکان‌پذیر است که در ساختار فیلامنت مصرف شده، تنها از PLA استفاده گردیده باشد، بدون آنکه ترکیبی از پلاستیک‌های دیگر در آن یافت شود.

بازیافت فیلامنت پرینتر سه بعدی | فیلامنت pla

فیلامنت PLA چیست؟

پیش از آنکه به بحث بازیافت فیلامنت PLA بپردازیم، می‌خواهیم در مورد اینکه “فیلامنت PLA چیست؟” صحبت کنیم. فیلامنت PLA (Poly Lactic Acid) نوعی از ترموپلاست‌ها است که از مواد ارگانیک و طبیعی مانند ساقه نیشکر و ذرت به دست می‌آید. ساختار طبیعی فیلامنت PLA باعث گردیده است که در موقع پرینت این نوع فیلامنت بوی بدی از آن ساطع نشود و بخار آن نیز سمی نباشد. از آنجایی که مواد PLA از محیط زیست به دست می‌آیند و ساختار زیستی دارند، زیست تخریب‌پذیر هستند و می‌توانند به طور مکانیکی بازیافت شوند.

فیلامنت تجدیدپذیر PLA از پرکاربردترین و محبوب‌ترین ترموپلاستیک های مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی است که به خصوص در ایمپلنت‌های پزشکی استفاده می‌گردد. از ویژگی‌های این متریال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دوام بالا و دوستدار محیط زیست
 • سرعت بالا در پرینت و ایجاد سطوح صاف‌تر
 • پرینت راحت و عدم ترک خوردگی و تاب برداشتگی
 • انعطاف پذیری پایین و ساختار نسبتا خشک
 • میانگین دمایی قابل استفاده مابین 180 تا 230 درجه سانتی گراد
 • دوام مناسب در حرارت محدود ( در حرارت های بالا تغییر شکل می‌دهد)
 • انقباض بسیار جزیی در هنگام پرینت
 • مناسب برای ماکت سازی، مجسمه سازی، اسباب بازی‌ها و سایر لوازم مصرفی
 • قابل استفاده برای انواع پرینترهای سه بعدی از جمله بدنه محصور و باز
 • ساختار غیرمحلول
 • دوام و استحکام پایین تر نسبت به فیلامنت ABS
 • قیمت پایین تر نسبت به سایر فیلامنت ها

فیلامنت PLA چون از منابع تجدیدپذیر مانند ذرت،نیشکر و حتی نشاسته سیب زمینی به دست آمده است به عنوان فیلامنت سازگار با طبیعت و محیط زیست به شمار می‌رود. این پلاستیک امن در مقایسه با سایر پلاستیک‌های مبتنی بر نفت، سمی نیست و آن را به عنوان یک گزینه محبوب در صنعت پرینترهای سه بعدی تبدیل کرده است.

فیلامنت PLA چیست؟

آیا فیلامنت PLA زیست تخریب پذیر است؟

هنگامی که از زیست تخریب پذیری فیلامنت PLA صحبت به میان می‌آید، اکثر افراد تصور می‌کنند که این فیلامنت‌ها مانند زباله‌های تر در کمپوست‌های خانگی و یا در طبیعت پوسیده می‌شوند؛ در صورتی که چنین نیست. PLA ساختاری زیست تخریب پذیر دارد اما این فرآیند باید در شرایطی خاص در کمپوست سازی صنعتی شکل گیرد.

شرایط مورد نیاز برای تخریب فیلامنت PLA در کمپوست‌های صنعتی، کنترل دما و رطوبت مورد نیاز در حضور میکروارگانیسم‌ها است. به طور کلی متریال PLA قابلیت کودپذیری دارد اما این قابلیت تنها در کارخانه‌های کمپوست صنعتی انجام پذیر است.

با توجه به توضیحات گفته شده، فکر کردن به بازیافت فیلامنت PLA می‌تواند بهترین گزینه برای حفظ محیط زیست باشد.

همانطور که گفته شد، اگر هدف کاهش رد پای پلاستیک‌ها و حفظ محیط زیست باشد، راهکار بازیافت فیلامنت PLA بسیار مناسب است. برای استفاده از بازیافت این متریال، می‌توان به صورت مستقیم فیلامنت را بازیافت کرد و یا رشته‌های بازیافت شده فیلامنت را خریداری کرد. فیلامنت PLA اگر چه مانند مقوا یا سایر مواد بازیافتی، قابلیت بازیافت ندارد اما در صورت استفاده درست از آن، می تواند مجدد مورد استفاده قرار داد.

سازمان غذا و دارو امریکا، پلاستیک PLA را به عنوان یک پلاستیک ایمن معرفی کرده است که علاوه بر کاربردهای بسته بندی مواد غذایی، به دلیل غیرسمی بودن آن می‌تواند در موارد پزشکی نیز مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع به خودی خود می‌تواند جایگاه بازیافت فیلامنت PLA را به خوبی نشان دهد.

فیلامنت PLA پرینتر سه بعدی چیست؟ | بازیافت فیلامنت PLA

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن