راهنمای پرینت سه بعدی ماگ - ترفندها و نکات مهم

راهنمای پرینت سه بعدی ماگ – ترفندها و نکات مهم

سرفصل‌ها

پرینترهای سه‌ بعدی یکی از فناوری‌های بسیار توانمند و قدرتمندی هستند که به طراحان آزادی طراحی بسیاری می‌دهد. این فناوری‌های جدید به نسبت نمونه‌های قدیمی‌تر ابزارهای کمتری نیاز دارند و در نتیجه باعث کاهش هزینه‌های سنگین تولید محصولات می‌شود. به لطف پرینترهای سه‌بعدی می‌توان در صنایع گوناگون قطعات را به طرق خاصی طراحی کرد و مثل گذشته نیازی به مونتاژ با هندسه پیچیده و ویژگی‌های سخت برای محصولات نیست. از این پرینترها در بخش‌های تولیدی پزشکی، صنعت و فرهنگ استفاده می‌شود که همین امر موجب شده که صنعت تبدیل به یک فناوری تجاری بشود. یکی از جالب‌ترین و جدیدترین استفاده‌هایی که از این پرینترها می‌شود، برای ساخت سه بعدی ماگ‌ها، ظروف دکوری و… است. در ادامه این مقاله ما قصد داریم تا راهنمایی جامعی را در مورد پرینت سه بعدی ماگ و ترفندها و نکاتی که باید بدانید را به شما ارائه دهیم.

قبل از پرینت سه بعدی ماگ چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

نکات بسیار مهمی قبل از چاپ طراحی توسط پرینت سه بعدی ماگ وجود دارد که باید آنها را در نظر داشت. نکاتی مثل:

مهم‌ترین نکات برای پرینت سه بعدی ماگ

  • اولین نکته: یکی از اولین و مهم‌ترین نکاتی که در این مورد باید در نظر داشته باشید این است که مواد به کار رفته برای چاپ محصولات، از رشته‌های پلاستیکی و پلیمرهای حاوی مواد شیمیایی تشکیل شده که به شدت برای سلامتی انسان‌ها مضر است. چرا که فرایند چاپ سه بعدی و حرارتی که داده می‌شود، این رشته‌های پلاستیکی مضر را استریل نمی‌کند.
  • دومین نکته: دومین نکته مهم این است که برخی از این رشته‌های پلاستیکی به شدت نسبت به گرما حساس هستند و خطر تجزیه شدن در حین فرایند چاپ را خواهند داشت.
  • سومین نکته: فرآیند پرینت سه بعدی اغلب منافذ کوچکی را بین لایه‌های مختلف محصول ایجاد می‌کند که شاید با چشم غیر مسلح دیده نشوند. این منافذ کوچک محل امنی برای رشد باکتری‌های میکروسکوپی هستند که شاید تمیز کردن نباشند. ولی با استفاده از پرینتر سه بعدی ماگ که بالاترین کیفیت را دارند، به صورت صد در صدی از این موضوع مصون خواهید بود.

نکاتی که در ادامه این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد به شما کمک می‌کند که بهترین انتخاب خود را داشته باشید و بدون هیچ دغدغه‌ای محصولات خود را تولید و با خیال راحت به مشتریان عرضه کنید. لازم به ذکر است که پرینترهای سه بعدی ژئومارس بالاترین کیفیتی که یک پرینتر سه بعدی باید داشته باشد را با اتکا بر تکنولوژی‌های نوین و بومی‌سازی را در اختیار شما قرار داده که با استفاده از پسماندهای صنعتی و پوزولان‌های طبیعی حافظ محیط زیست ساخته می‌شوند.

نکات مهم در مورد انتخاب یک طرح برای پرینت سه بعدی ماگ

اگر نگاهی به صفحات اجتماعی و وب‌سایت‌های مختلف انداخته باشید، حتما متوجه شده‌اید که طرح‌های گوناگونی برای چاپ ماگ‌ها وجود دارد. با الهام گرفتن از این ایده‌ها و یا چاپ کردن نمونه مشابه خارجی، به راحتی می‌توانید ماگ‌های اختصاصی خود را تولید کنید. ولی باز هم باید به چند نکته بسیار مهم در این مورد توجه داشته باشید از جمله:

1) اندازه محصول

اندازه محصول برای هر طرح پرینت سه بعدی ماگ بسیار مهم است. ماگ‌ها در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. بسیار مهم است که قبل از چاپ، اندازه محصول نهایی مورد نظر را در نظر داشته باشید و صرفا به جالب و خاص بودن طرح‌هایی که پیدا می‌کنید نباشید. چرا که ممکن است نتیجه نهایی همان چیزی که در نظر داشته بودید نباشد!

2) دسته‌دار بودن و یا دسته‌دار نبودن محصول

شاید اکثر قریب به اتفاق ماگ‌هایی که در بازار وجود دارند، در یک طرف دارای دسته باشند که بسیار برای نوشیدنی‌های داغ مفید هستند. نکته‌ای که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید این است که قبل انتخاب یک طرح، اندازه دور ماگ‌هایی که موجود دارید را اندازه‌گیری کنید و بعد اقدام به چاپ محصول نهایی کنید. اگر هم دوست داشته باشید که محصول نهایی بدون دسته باشد، باز هم بررسی‌های لازم را انجام دهید و بعد محصول را نهایی کنید.

ماگ دسته دار سرامیکی سه بعدی
فرقی نمیکند طرح ماگ سه بعدی شما دسته دار باشد یا بدون دسته، با پرینتر سه بعدی هر ظاهری که بخواهید برای ماگ ایجاد میکنید.

3) لبه‌های محصول نهایی

برخی از افراد دوست دارند ماگ‌هایی با لبه‌های منحنی داشته باشند و برخی دیگر دوست دارند لبه‌ها به صورت مایل و کلاسیک داشته باشند. نکته‌ای که در این مورد وجود دارد این است که برخی از طرح‌های مدرن امروزی دارای زاویه‌ای عالی برای خنک کردن مایع تا دمای مناسب قبل از رسیدن به نوشیدن هستند. در نظر گرفتن این موضوع هم برای رسیدن به نتیجه‌ای عالی و مشتری پسند ارزش بررسی بیشتر را دارد!

4) شکل نهایی محصول

ماگ‌هایی که این روزها افراد تمایل به خریداری دارند ممکن است شکل‌های عجیب و غریب و خاصی داشته باشند. اگر احساس می‌کنید که مشتریان بیشتر خواستار این مدل‌های خاص هستند، باز هم باید در مورد خرید پرینتر مناسب و محصول نهایی بیشتر فکر کنید.

خلاقیت در چاپ سه بعدی ماگ سرامیکی
با روی کار آمدن پرینترهای سه بعدی، خلاقیت در تولید ماگ با ظاهری متفاوت بیشتر شده است.

منابع مفیدی که می‌توان با استفاده از آن ماگ‌های خاص تولید کرد

اگر به خوبی تمامی مواردی که بالا به آنها اشاره کردیم را در ذهن خود بررسی کرده باشید؛ الان دیگر می‌دانید که هدف‌تان از پرینت سه بعدی ماگ چیست و به دنبال چه محصولی هستید. ولی سوال دیگری که حتما ذهن‌تان را به خود درگیر کرده است، منابعی که بتوان در آنها به صدها و یا حتی هزاران نمونه از پیش ساخته شده برای خلق محصولات خاص و منحصر به فرد باشد است.

در ادامه برخی از نمونه‌های خارجی سایت‌هایی که این ایده‌های ناب را برای طراحان قرار داده است را معرفی کرده‌ایم:

1) وب سایت Thingiverse

وب سایت Thingiverse یکی از بزرگ‌ترین و بهترین منابعی است که خاص‌ترین نمونه‌های مدرن را به صورت رایگان پیدا خواهید کرد.

2) وب سایت Cults

وب سایت Cults هم سایتی مشابه Thingiverse است که در مجموعه‌های بزرگ و متنوعی از طرح‌های قابل چاپ سه بعدی را دارد. البته لازم به ذکر است که برخی از نمونه‌ها پولی هستند و برای ایجاد طرح‌هایی با کیفیت بالاتر، ارزش خرید برخی نمونه‌ها را خواهد داشت.

3) وب سایت MyMiniFactory

در وب‌سایت  MyMiniFactory بیشتر طرح‌ها علاوه بر پرینت سه بعدی ماگ، امکان چاپ بر روی رزین را دارد و قبل از انتخاب نمونه مورد نظرتان، باید به این نکته توجه داشته باشید.

4) وب سایت All3DP

در وب سایت All3DP هم نمونه‌های بسیار متنوعی از طرح‌هایی که برای مشتریان می‌تواند جذاب باشد را پیدا خواهید کرد که حتما نظرتان را به خود جلب خواهد کرد.

بهترین فیلامنت‌ها برای پرینت سه بعدی ماگ

فیلامت‌های گوناگونی در پرینترهای سه بعدی وجود دارد که برخی از آنها برای دمای چای و قهوه مناسب نیستند. در ادامه بهترین فیلامنت‌هایی که برای این کار مناسب هستند را معرفی خواهیم کرد:

1) فیلامنت‌ PETG

فیلامنت‌های PET و PETG هر دو به عنوان برخی از معدود فیلامنت‌های پرینت سه بعدی ایمن برای مواد غذایی شناخته می‌شوند. چاپ این مواد هم نسبتاً آسان است؛ ولی به خاطر داشته باشید که بسته به مهارت سازنده، این فیلامنت‌ها می‌توانند در دمای کمی بیشتر از 100 درجه سانتیگراد حالتی نرم پیدا کنند.

2) رزین‌ها

برخی از سازنده‌های ماگ‌های سه بعدی ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از FDM از چاپ‌هایی بر پایه رزین استفاده کنند. چاپ رزین به سازنده امکان توانایی بیشتری برای کار با جزئیات با سرامیک‌ها و سایر موادها را می‌دهد. نکته‌ای که در این مورد باید در نظر داشته باشید این است که حتما از رزین‌های ایمن برای مواد غذایی استفاده شود و قبل از استفاده، آنها را به خوبی خشک کنید.

3) سرامیک

سرامیک یک ماده ایمن و موثر برای ساخت ماگ‌های سه بعدی است. ولی برخی از پرینترهای سه بعدی قادر به پیاده‌سازی و اجرای برخی جزئیات در طراحی‌های خاص نیستند. برای تولید چنین محصولاتی باید حتما از پرینترهای سه بعدی سرامیک استفاده شود.

پرینتر سه بعدی سرامیک ژئومارس
پرینتر سه بعدی سرامیک – محصول ژئومارس

4) فلز

ساخت ماگ‌های سه بعدی بر پایه فلز شاید بهترین و لاکچری‌ترین انتخاب برای هر طراحی باشد. اگر شما هم به عنوان یک طراح ماگ‌های سه بعدی به اندازه‌ای خوش شانس هستید که به یک چاپگر سه بعدی فلزی دسترسی دارید و یا پول کافی برای سفارش یک لیوان چاپ شده با فلز، آلومینیوم، قلع و فولاد ضد زنگ دارید، باید بدانید که تمامی این مواد اولیه برای مواد غذایی ایمن و چاپ یک لیوان سه بعدی مناسب هستند. البته نباید فراموش شود که در مرحله آخر تولید برای از بین بردن حفره‌های ریزی که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، حتما محصول نهایی را به خوبی صیقل دهید.

نکته نهایی و پایانی در مورد فلامنت‌ها و تولید نهایی محصول

اگر شما تازه‌کار هستید و امکان دسترسی به هر کدام از فلامنت‌های بالا را ندارید، اصلا جای نگرانی نیست. در ادامه به برخی ترفندها برای دور زدن این موضوع خواهیم پرداخت. نکته بسیار مهم در مورد ساخت ماگ‌های سه بعدی و خاص این است که مطمئن شوید محصولی را تولید کنید که بالاترین مقاومت در برابر گرما برای نوشیدنی‌های داغ را داشته باشد!

نهایی‌سازی کردن محصول تولید شده با پرینت سه بعدی ماگ

بعد از در نظر گرفتن تمامی مواردی که گفته شد، بهترین راه برای اطمینان پیدا کردن از اینکه ماگ تولیدی شما با پرینت سه بعدی برای نوشیدن و استفاده بی‌خطر است و به راحتی تمیز می‌شود، اضافه کردن یک روکش نهایی به محصول است. با این کار هم حفره‌هایی که در حین کار ایجاد شده از بین می‌رود، هم برای ایمن‌سازی ماگ در برابر مواد غذایی و نوشیدنی‌ها انجام می‌شود تا فضای کمتری برای تکثیر باکتری‌ها ایجاد شود.

در ادامه چند روش مختلف برای انجام این کار را معرفی خواهیم کرد:

1) پرداخت با پلی اورتان

پس از ساخت ماگ سه بعدی، باید آن را در یکی از رزین‌های پلی اورتان فرو کنید. با این کار یک مدل پلاستیک بسیار نازک اطراف ماگ را می‌پوشاند که همانند یک پوسته محافظ عمل می‌کند. بیشتر پلی اورتان‌ها شفاف هستند و هیچ اختلالی در طراحی و رنگ محصول‌تان ایجاد نمی‌کند و در عوض کمک به درخشان‌تر شدن محصول نهایی نیز می‌کنند. لازم به ذکر است که پلی اورتان ماده‌ای کاملا بی‌خطر هم برای محیط زیست و هم برای انسان‌ها است.

البته در این مورد باید اطمینان حاصل کنید که پلی یورتان انتخابی شما دارای ویسکوزیته کم (نازک و روان به جای ضخیم) باشد تا تمامی حرفه‌ها و جزئیات طرح شما را پوشش دهد. همین‌طور در هنگام خرید مراقب باشید مدلی را انتخاب کنید که حتما Food Safe باشند.

پرینت ماگ سه بعدی
تمامی وسایلی که در برخورد با مواد غذایی قرار می‌گیرند باید با مواد Food Safe ساخته شوند.

2) پخت با رزین و پس از ساخت

اگر از رزین برای ساخت ماگ‌های سه بعدی خود استفاده می‌کنید، به هیچ عنوان مرحله پخت با نور UV برای مستحکم ساختن ماگ را فراموش نکنید. انجام این مرحله برای ایمن کردن ماگ برای استفاده از مواد غذایی و عدم ورود باکتری‌ها به آن است.

3) صیقل دادن با PLA

PLA یک پلاستیک زیست تخریب‌پذیر است که از نظر فنی برای مصرف مواد غذایی نیز ایمن است. ولی هنگامی که محصول با این روش پرینت می‌شود، ممکن است خواص متخلخلی را در خود ایجاد کند که پرینت‌های سه بعدی را در برابر میکروب‌های نامرئی آسیب‌پذیر می‌کند. برای از بین بردن این مشکل می‌توان از فرآیندی صیقل دادن به روش PLA استفاده کرد.

البته توجه داشته باشید که تمام سطوح پرینت سه بعدی در صورت قرار گرفتن در شرایط استفاده نادرست و یا شستشو مستعد خراب شدن هستند. در ادامه به برخی از روش‌های درست نگهداری این محصولات که با استفاده از پرینت سه بعدی ماگ تولید شده‌اند، توضیحات تکمیلی داده شده است.

نگهداری و استفاده صحیح از محصولات تولید شده با پرینترهای سه بعدی

نکاتی که در این بخش گفته شده، بیشتر برای دادن توضیحات به مشتریانی است که قصد خرید ماگ‌های تولید شده با پرینترهای سه بعدی دارند. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از این ماگ‌ها باید نکاتی را در مورد نحوه تمیز کردن و استفاده صحیح از آنها را بدانید و رعایت کنید.

نکاتی برای برای نگهداری بهتر از ماگ‌های تولید شده با پرینترهای سه بعدی:

1) شستشوی دستی

فلامنت‌های PLA و نایلونی هر دو ممکن است در ماشین ظرفشویی خاصیت موثر خودشان را از دست بدهند. بهترین کار این است که برای شستشو از آب گرم و شوینده‌های آنتی باکتریال استفاده شوند.

2) چیدمان درست در ماشین ظرفشویی

ماگ‌هایی که از فیلامنت‌های سرامیک و برخی فلزات از جمله آلومینیوم، قلع و فولاد ضد ساخته شده‌اند، امکان شستشو در ماشین‌ظرفشویی را دارند. ولی در هنگام قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی به نحوه قرار دادنشان توجه داشته باشید و مطمئن شوید که آنها را قفسه بالایی قرار می‌دهید. در این قفسه احتمال سایش و ضربه سایر ظروف به حداقل می‌رسد. اگر هم ماگ شما چاپی با روکش پلی اورتان (یا مشابه) است، حتما مطمئن شوید که این روکش‌ها ضخامت لایه‌ای مناسب برای این فرایند را دارند یا خیر.

قرار دادن ماگ سرامیکی در ماشین ظرفشویی
هنگام قرار دادن ماگ های سه بعدی سرامیکی در داخل ماشین ظرفشویی دقت بالایی داشته باشید.

3) محل نگهداری مناسب

بهتر است ماگ‌هایتان را همیشه در جاهای خشک و خنک و به دور از منابع گرمایشی مثل اجاق گاز یا رادیاتور نگهداری کنید. برای جلوگیری از وارد شدن گرد و غبار هم همیشه ماگ‌های خود را به صورت وارونه در قفسه قرار دهید تا هم طول عمر بیشتری داشته باشند و هم کمتر در معرض آلودگی قرار گیرند.

جمع‌بندی

در این مقاله ما تمامی موارد و نکاتی که در مورد پرینت سه بعدی ماگ و خرید انواع متریال مرتبط با پرینت سه بعدی بدانید را توضیح دادیم. محصولاتی که در شرکت ژئومارس ما در اختیار مشتریان قرار داده‌ایم، تمامی نیازهای شما در این مورد را برآورده خواهد کرد. شما همچنین میتوانید انواع وسایل دکوری خانه را که با پرینترهای سه بعدی سرامیکی تولید شده‌اند در فروشگاه ژئومارس خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا فیلامنت PLA در برابر دمای چای و قهوه مقاوم است؟

فیلامنت PAL  معروف‌ترین فیلامنت پرینتر سه بعدی با دمای پرینت 180 تا 280 درجه سانتی‌گراد است که در برابر دمای چای و قهوه نیز مقاوم است.

پرینت سه بعدی ماگ چقدر زمان می‌برد؟

 بسته به ابعاد و پيچيدگي بين ده دقيقه تا نيم ساعت برای پرینت سه بعدی ماگ زمان نیاز است.

آیا ماگ های تولید شده توسط پرینتر سه بعدی به راحتی می‌شکند؟

خیر – اگر تمامی مواردی که در این مقاله گفته شد و تمامی ظریف‌کاری‌ها انجام شود، ماگ تولید شده توسط این پرینترها، به راحتی قابل شکستن نخواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن