پرینتر هوشمند چیست؟

پرینتر هوشمند

سرفصل‌ها

پرینتر هوشمند را می‌توان یکی از آخرین قابلیت‌های پرینترهای سه بعدی دانست که با ترکیب پرینترهای سه بعدی، ربات‌ها و نیز کاربرد مناسب هوش مصنوعی به وجود آمده است. این فناوری روز به روز در حال گسترش است و پیش بینی می‌شود در آینده بتواند به تولید هرچه سریع‌تر و با کیفیت‌تر محصولات ساخته شده توسط پرینترهای سه بعدی کمک کند.

پرینتر هوشمند چیست؟

شاید بتوان گفت یکی از جدیدترین قابلیت­‌هایی که در فناوری پرینترهایی سه بعدی ایجاد شده است، بحث هوشمندسازی آن و پرینتر هوشمند می‌باشد. پرینتر هوشمند را می‌توان ترکیبی از پرینتر سه بعدی، ربات‌ها و هوش مصنوعی دانست. این دستگاه‌ها می‌توانند به واسطه هوش مصنوعی خود بر فرآیند عملیات پرینت سه بعدی نظارت کرده و تصمیم گیری نماید. به طور خلاصه می توان گفت که نسل جدیدی از پرینترهای سه بعدی هوشمندی در راه است که هوش مصنوعی در آن به نظارت و بهینه سازی خدمات چاپ سه بعدی می پردازد.

پرینتر هوشمند | چاپگر سه بعدی هوشمند

آشنایی با فناوری پرینتر هوشمند

همانطور که می‌دانید فناوری پرینت سه بعدی با قرارگیری و اضافه کردن لایه­‌های یک حجم بر روی یکدیگر انجام می­‌گیرد. عملیات پرینت سه بعدی ساختاری بسیار ظریف نسبت به ساختارهای معمول و سنتی دارد و هرگونه تغییر جزئی و کم در دما و حتی کیفیت مواد مصرفی می‌تواند موجب شکست در پرینت و اتلاف زمان گردد. شرکت­‌هایی در حال حاضر در حال فعالیت هستند که با استفاده از هوش مصنوعی در صدد رفع این مشکل برآمدند و در عمل پرینترهای سه بعدی ایجاد کرده‌اند که بتوانند به اصلاح تجهیزات خود کمک کنند. به این پرینترها، پرینتر هوشمند می‌گویند.

یکی از این شرکت­‌ها، شرکت Inkbit است که در سال 2017 در آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT متولد شد. این شرکت با استفاده از فناوری بینایی ماشین دستگاهی را خلق کرده است که در لحظه می­‌تواند به اسکن اشیا مورد استفاده برای چاپ بپردازد و با کاربرد هوش مصنوعی هر گونه ایراد احتمالی را اصلاح کند و آن را برطرف سازد. این تکنولوژی با هدف توسعه گسترده در آینده ایجاد شده است و پیش بینی می­‌شود در آینده‌­ای نه چندان دور در تمام کارخانه‌­ها برای تولید روزانه محصولات بیشتر و با صرف زمان و هزینه کمتری استفاده شود.

فناوری پرینتر هوشمند | هوش مصنوعی در پرینت 3 بعدی

روش کار پرینتر سه بعدی هوشمند

در این بخش قصد داریم به توضیح روش کار پرینتر هوشمند ساخته شده توسط کمپانی Inkbit بپردازیم. دستگاه ساخته شده توسط این شرکت از محصولات فوتوپلیمری برای ایجاد لایه‌های حجم مورد نظر در پروسه چاپ سه بعدی استفاده می­کند. فرآیند استحکام بخشیدن به هر لایه با استفاده از نور ماورا بنفش انجام می­شود و لایه­ها قبل از چاپ لایه بعدی خشک می­شوند. در این مرحله کار سیستم بینایی ماشین شروع می­‌شود. این سیستم اطلاعات مربوط به هر قطره از مایعات مورد استفاده را اسکن کرده و داده‌­های آن را به سمت هوش مصنوعی ارسال می‌­کند.

در مرحله بعد هوش مصنوعی با نظارت بر روی نحوه ساخت لایه­‌ها و تحلیل هر کمبود یا ازدیاد در محصول، به تنظیم مواد لایه بعدی می­‌پردازد. یکی از چالش­‌های این فرآیند سرعت بالای آن است چرا که نیاز است فرآیند اسکن به سرعت انجام گیرد و پس از آن به مرحله پردازش برسد. این فرآیند در مدت زمان چند میلی ثانیه باید انجام گیرد.

پس از پردازش داده­ها، سیستم هوش مصنوعی مورد استفاده توسط این شرکت، داده های حاصل از اسکن قبلی و مدل اصلی که باید ساخته شود را مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­دهد. در این گام اگر انحرافی در ساخت لایه قبلی رخ داده باشد، سیستم هوش مصنوعی لایه بعدی را چنان تنظیم می­کند که لایه بعدی بتواند نقص­‌های ارزیابی و اسکن شده لایه قبلی را پوشش دهد و فرآیند چاپ را بهبود بخشد.

اصول کار پرینترهای هوشمند | هوشمند سازی چاپگر سه بعدی

بهینه سازی پرینتر سه بعدی با استفاده از هوش مصنوعی

یکی دیگر از تحقیقات انجام شده در حوزه پرینتر هوشمند، فعالیت مرکز تکنولوژی پیشرفته لاکهید مارتین و نیروی دریایی ایالات متحده است. این تحقیق با هدف استفاده از هوش مصنوعی برای بهینه سازی قطعات چاپگر سه بعدی است. در نسل جدید پرینترهای سه بعدی هوشمند از هوش مصنوعی در جهت نظارت و بهینه سازی خدمات چاپ سه بعدی استفاده می­شود. هدف این مرکز ایجاد ربات­هایی است که بتوانند بطور مستقل درباره روش بهینه سازی قطعات پرینت سه بعدی پیچیده، تصمیم گیری کنند.

از آنجایی که پرینترهای سه بعدی در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می­گیرند باید به صورت مستمر بر روی عملکرد آن­ها نظارت نمود تا به عملکرد قابل قبولی دست پیدا کرد. استفاده از این تکنولوژی منجر به صرف زمان و هزینه کمتر می­شود در حالی که کیفیتی قابل قبول به دست می دهد.

در این تکنولوژی با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین، پرینترها قادر به انجام تنظیمات مناسب خود خواهند بود. آنها از یکدیگر یاد می­گیرند، آموزش می­دهند و به صورت مستمر به بهینه سازی فرآیندها می­پردازند.

بهینه سازی پرینترهای هوشمند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن